June 21, 2024

Нутриционистката Бранка Мирковиќ открива како е најдобро да се јаде лук, дали е вистина или е мит дека не ги радува луѓето со низок притисок и кои се двата најдобри начини да го подготвите.

Нутриционистката Бранка Мирковиќ во „Јутра“ на ТВ Прва зборуваше за тоа како да го подготвите лукот за да ги одржите неговите здрави својства кои го прават една од најефикасните намирници за имунитет.

Нутриционистот даде и неколку рецепти, и објасни што да правите ако имате низок крвен притисок или ве боли стомак кога јадете лук. Таа рече дека никогаш не треба да ги фрлате лушпите од лук, без разлика дали е бел или црн!

„ Не фрлајте ги лушпите, тие имаат вредност за респираторните органи, во рерна, исцедете го како паста, дека сето тоа е хранливо“, рече таа. Вака подготвен лук може да јаде секој, нема да му пречи на желудникот.

„Ова важи и за кромидот и за лукот, земете го кромидот неизлупен, избоцкајте го со вилушка и сварете го во супата, ќе добиете чорба од кромид. Одличен е за имунитетот, а да не јадете лук како чешне, туку исечкајте го и додадете. Во „Цела Франција и Италија мирисаат на лук, никому не му е гајле. Обично луѓето рендаат лук на масло, па малку лимон и потоа го користат на лажица, но подобро е да се зема со храна“.

Кој е најдобриот начин да се јаде лук, дали е поздрав сиров, дали топлината му пречи и дали ги губи здравите својства? „Не, нема да ги изгуби својствата, но на многумина им пречи лукот кога е свеж. Секој може да го јаде вака обработен. Во нашата кујна има печени пиперки и други салати, слободно додајте го во храната“, вели таа. .

Кој не треба да јаде лук, често слушаме дека не треба да го консумираме доколку имаме низок притисок или проблеми со варењето?

„Не, зошто не треба? Ако ви пречи притисокот, додајте малку сол, пијте вода и притисокот ќе се зголеми. тој ја јаде“, рече таа.

Пирето од лук е многу здраво, целиот лук испечете го во рерна и потоа исцедете го. Но има и друг начин, Французите го прават тоа така, го потопуваат во масло и го варат на 60-70 степени и потоа прават паста од него. Штом почувствувате дека е меко како пире, готов е, па чувајте го во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *