May 16, 2024

Никогаш не можеме да знаеме што ни носи животот, а нашите лоши искуства или искуствата на другите не убедија дека ништо во животот не е вечно, особено љубовта, и дека реченицата на свадбата „додека смртта не не раздели“ често е истрошена фраза . По 40 години брак, во тоа се уверила медицинска сестра од Калифорнија.

Керол Мек, 73-годишна баба од градот Вентура во Калифорнија, на својот Твитер профил објави дека се премажила, па се пофалила со својот нов прстен. Имено, сопругот ја изневерил, па таа откако дознала за неверството го оставила и решила сама да продолжи со животот.

Иако на почетокот и беше тешко да го продолжи животот без сопругот со кој беше во брак речиси четири децении, таа не сакаше да помине низ прељуба. Овој потег, на крајот, се покажа како најкоректен можен, бидејќи таа, по сопствено признание, ја пронашла љубовта на својот живот во осмата деценија и по втор пат решила да му даде шанса на соживотот во брак.

„ Животот е толку чуден. По речиси четири децении брак, никогаш не очекував дека ќе бидам самa повторно на 70 години. И секако не очекував дека ќе ја најдам вистинската љубов на 73 години среде пандемија! сега ова! “, напиша Керол Мек со фотографијата од неговиот младенец прстен.

Верувале или не, оваа баба стана вистинска сензација по нејзината објава за нова врска и љубов, па твитот „заработи“ над 330.000 лајкови и доби повеќе од 2.000 коментари.

Многумина на почетокот сфатија дека нејзиниот сопруг починал, па најчесто почнаа да изразуваат сочувство во коментарите, пишувајќи како сочувствуваат со неа и како веруваат дека не е лесно да се изгуби личноста со која го делевте животот 40 години и продолжи самостојно.

Одговорот на Керол беше смешен. „ Навистина не го изгубив сопругот. Го избркав кога дознав дека има друга жена на страна. И никогаш не се свртев назад“, напишала супербабата од Калифорнија и со тој одговор освоила многу симпатии. и обожавателите кои не се двоумеле да и го покажат.твојот восхит.

„Гордa сум на тебе потполно “, „Честито. Ти благодариме што ни даде надеж“, „Честитки, требаше да имаш храброст“, „Ме трогна твојата приказна“, беа само некои во морето на коментари под објавата, а многумина сакаа да ја знаат и нејзината „финта“ како да го „фатат“ посакуваниот маж.

“Жено… Имам 26 години и немам момче. Те молам кажи ми како “, напишала една девојка и насмеа многу корисници на Твитер.
Која и да е тајната на успехот, ние, баба Керол, и честитаме на новата љубов и веридба. Нека е среќен и долговечен!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *