July 18, 2024

Резултатите се видливи за само неколку сесии. Навикнати сме да се истегнуваме 10 минути пред трчање или пливање, но многу подобро е целиот тренинг да го посветиме на тоа.

Што се случува со телото ако вежбате секој ден?
Затегнатост и еластичност на кожата
За време на истегнување, протокот на крв во мускулите значително се зголемува. Забрзаниот метаболизам придонесува за согорување на досадните масни наслаги, а кожата станува позатегната. Со одење на тренинг можете да му кажете збогум на целулитот во пределот на стомакот и бутовите.

Правилно држење на телото
Редовното вежбање ја подобрува рамнотежата на телото и ја ублажува мускулната напнатост. Благодарение на тоа исчезнуваат болките во грбот и долниот дел на грбот, се спречува таложењето на внатрешните соли и се коригираат неправилностите во држењето на телото. Грациозното одење сега не изгледа како сон, а половина ден во вашите омилени високи потпетици повеќе не е ноќна мора.

Безболен менструален циклус
Вежбањето ја зголемува циркулацијата на крвта во карличните органи и ги опушта мускулите, што доведува до нормализирање на циклусот и намалување на грчевите во матката. Покрај тоа, издржливоста и еластичноста во пределот на карлицата може да се применат во вашиот сеКsуален живот – задоволете го со нови пози и слободно направете уште еден нов час за истегнување.

Олеснување на стресот
Истегнувањето се бори со грчеви и мускулни грчеви предизвикани од ослободување на хормони на стрес. Релаксацијата ја нормализира спроводливоста на нервите и помага да се справите со негативните емоции.

Самодоверба
Седењето со рамен грб и одењето со крената глава е сосема реално доколку правите вежби за истегнување секој ден. Овие вежби ги истегнуваат мускулите и имаат ефективно психолошко дејство, пренесува Ženskimagazin .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *