June 25, 2024

Младоженецот го замолил својот помлад брат, кој бил и кум, да одржи говор. На исповедта на младоженецот и гостите се пролеале солзи. Убавата невеста седела покрај нејзиниот исто толку занесен младоженец Џорџ на нивната венчавка додека го чекале говорот на кумот.

Помладиот брат на младоженецот, Ентони, ја имаше таа посебна чест и ја сфати многу сериозно.
Изгледаше многу згодно во смокингот и беше јасно дека двајцата се браќа. Ентони имаше многу говорни помагала, но не му беа потребни; одлично си ја заврши работата.

Гостите извикуваа, аплаудираа, навиваа и ги бришеа солзите додека Ентони споделуваше различни приказни со нив. Тоа беше еден од најдобрите говори на свадба досега и повеќе од милион луѓе го погледнаа видеото.
Тој рече дека знаел кога неговиот брат ја запознал својата вистинска љубов, неговата сродна душа. Таа беше личност која би ја сакал до крајот на животот.

„Тој момент за Џорџ се случи пред 25 години кога ме запозна мене. Ентони нагласи дека е голема чест да се биде кум на својот брат. Тој го пофали својот брат што решил да го стори тоа бидејќи одлуката била навистина добра, истакна тој.

„Затоа што конечно на секој од вас признава дека навистина сум најдобар. Тој и упати комплимент на невестата Никол дека е многу убава. Тој исто така истакна дека многу други гости изгледаат навистина убаво.
„Мило ми е што гледам дека некои од вас навистина се труделе да изгледаат добро. Ентони опиша како тој и неговиот брат биле целосна спротивност додека растеле. Џорџ беше „паметен и амбициозен, а јас бев разигран и секогаш подготвен да се шегувам“.

Тој беше многу атлетски, а јас бев (и сè уште сум) навистина убав“. Тој призна дека многу се карале. Џорџ бил повисок, па родителите му забраниле да го удира Ентони додека се расправале.

„Значи, го искористив тоа и го мачев секогаш кога можев, а сега се извинувам за тоа. Но, имавме убави моменти, игравме фудбал во дворот, игравме хокеј со Џеси и Џејми или правевме терен во нашиот подрум и игравме војници. Никогаш нема да ги заборавам тие спомени што ги споделувам со брат ми“.

Ентони првпат ја запозна Никол уште во средно училиште. Му беше драго што не го спореди со Џорџ како што правеа многу други ученици и наставници. Но, таа беше и многу добра личност која го прифати онаков каков што беше, сподели Џорџ. Тој бил изненаден кога еден ден се вратил од факултет, а Никол седела на неговото омилено место во куќата и открил дека Никол и Џорџ се во врска.

Во исто време, тоа беше период кога тој уште повеќе се зближи со својот брат, а Никол беше една од причините зошто тоа се случи. Го поканувале на состаноци и никогаш не се чувствувал како вишок. „Се сеќавам една вечер кога заедно се возевме низ градот по вечерата, се смеевме и беше одлично.

Во тој момент знаев дека Никол ќе биде со нас многу долго. Таа го направи брат ми посреќен отколку што сум го видел. Можам искрено да кажам дека мислам дека ти, Никол, си причината што јас и Џорџ сме толку блиски сега. Во последните четири години јас и брат ми станавме многу блиски.

Сè уште се расправаме, но од други причини. Многу се караме затоа што многу се сакаме“. Пред свадбата имаа еден значаен момент во перална за автомобили. Џорџ се сврте кон Ентони и му рече: „Мило ми е што толку се приближивме“.
„Сакам да знаете дека секогаш сум на ваша страна. Отсекогаш сум бил и ќе бидам твој најголем обожавател“.

Ентони призна дека секогаш гледал на Џорџ и секогаш му се восхитувал. Тој потоа и посакал добредојде на Никол во нивното семејство и ги охрабрил гостите да наздрават за новата двојка заедно со него.

Неговиот говор е еден од најдобрите што можете да го слушнете. Тој е спој од анегдоти, хумор и вистинска љубов, па дури и донесе неколку солзи на лицето. Му честитаме на Ентони за добро завршената работа!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *