July 21, 2024

Пејачката Гоца Тржан не крие дека освен што изгледа одлично, знае и да готви. Таа откри дека сака да стои пред шпоретот и дека таа љубов ја наследила од нејзината баба Цвета. Иако е многу успешна како пејачка, сепак првите пари ги заработи како готвачка.

Сакав да работам на бензинска, да ги мијам прозорите, вујко ми Марко тогаш работеше во „Југопетрол“, им кажав на родителите, но татко ми ме праша дали ќе готвам за 100 марки за едно семејство за еден месец. И јас се согласив.ми кажа дека од утре ќе бидам готвач во семејството Тржан

Спремав ручек дома додека мама и тато работеа и навистина земав плата од 100 марки за еден месец.Немаше да можам да го направам тоа да не ме научи баба Цвета да готвам разни јадења“, се присети пејачката од своето детство.

Гоца потоа се осврна на тоа дека како мала сакала да биде посамостојна, па затоа во секое време се борела да заработи за себе. Најмногу пари заработила продавајќи сладолед, а го памети како едно од најубавите спомени.

“Во средно училиште продавав сладолед на булеварот. Заработив многу пари. Но денес сето тоа е прекрасен спомен. Тешко ми е што баба ми веќе не е жива. Најмногу ме погоди нејзината смрт. Таа беше мојата крвна група.

Бев среќно дете затоа што имав колку што ми треба.Никогаш премногу,ниту премалку.Тоа беа времиња кога сите имавме горе-долу исто.Така се препознававме.Сите носевме исти патики, фармерки…“, рекла Гоца, а потоа погледнала во станот во кој пораснала.

„Првата слика на која се сеќавам од нашето детство е нашиот мал стан во Народни херои во Нов Белград. Живеевме на осми кат од 42 квадрати, брат, мама, тато и јас. Живеевме на сончевата страна на улицата.

Се сеќавам и на баба ми, која дојде да се грижи за нас кога мајка ми е на работа. Бевме среќно семејство. Живеев во близина на Фонтана до мојот 18-ти роденден“, изјави Гоца во исповед за Курир.

Минатата година во црква Гоца му се завети на вечна љубов на својот партнер Раша.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *