May 16, 2024

Зошто се нарекува „крвава месечина“?
Октомвриската полна месечина често се нарекува месец на ловците. Тоа е време од годината кога на ловците излегувале да ловат за да се подготват за студеното годишно време што доаѓа.

„Животните почнуваат да се дебелеат пред зимата, а бидејќи фармерите неодамна ги расчистија нивните полиња под жетвената месечина (во септември), ловците лесно можеа да видат елени и други животни“, се вели во преданијата. Се верува дека приказната за ловот под октомвриската месечина е и причината зошто понекогаш се нарекува крвава месечина.

Кога е полна, крвава месечина во 2022 година
Полната, крвава месечина ќе биде на својот врв на 9 октомври 2022 година во 16:55 часот. Октомвриската полна месечина е во знакот на Овен, а нејзиното влијание најмногу ќе го почувствуваат родените во знакот Рак, Стрелец и Риби. Како крвавата месечина влијае на хороскопските знаци?
Овен: – Потрудете се да го почитувате партнерот или личноста која ви се допаѓа и слушајте што имаат да кажат

Чувајте го умот отворен тоа добро ќе ви послужи овој месец.
Бик: – Вашите пријатели и семејството можеби посилно го чувствуваат влијанието на оваа полна месечина од вас, што значи дека е вистинско време да ги слушате и да бидете со нив.

Близнаци: Иако ова може да биде тежок месец за многумина, Близнаците ќе напредуваат под крвната месечина во октомври.
Конфликтите и несогласувањата кои би можеле да настанат во овој период можат да се решат на мирен начин

Рак: – Доколку сте слободни, ова нема да биде поволен момент за започнување врска и подобро е да почекате неколку дена додека не помине влијанието на полната месечина. Тоа е месец кој може да предизвика многу потреси за вас, така што нема да мора да бидете во вистинската рамка за да започнете нешто ново.

Лав: – Овој месец ќе се трудите да го зачувате мирот, што е добро. Овој месец најдобро е да се притаете и да не се предавате на искушенијата.

Девица: – Положбата на полна месечина во октомври ќе ја засени Девицата, а сонцето нема нужно да донесе некои големи појави

Вага: Вагата најверојатно ќе ја почувствува својата нестабилна природа, а тоа особено ќе го почувствуваат оние кои имаат неколку планети во овој знак. Можеби ќе се чувствувате отфрлено овој месец, но тоа ќе помине.

Скорпија: За Скорпијата ова може да биде прилично релаксиран и слободен месец, бидејќи нема да ја почувствуваат тензијата што обично ја носи полната месечина.

Стрелец: Овој месец може да наидете на некаков конфликт, но не дозволувајте да ве допре.

Јарец: Компромисот ќе биде клучен за вас овој месец. Бидете подготвени да ги слушате оние околу вас и избегнувајте брасправии доколку е можно.

Водолија: Доколку сте во врска, ова треба да биде добар месец за вас. – Овој месец всушност може да ви помогне подобро да го разберете партнерот и да ја зацврстите врската.

Риби: Октомвриската крвна месечина сигнализира крај, но тоа едноставно може да значи дека завршувате важен проект или период од вашиот живот. Подгответе се за новиотр месец кој следи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *