April 10, 2024

Кралскиот експертка Кејти Никол во својата книга „The New Royals“ открила посебен прекар со којшто новиот британски монарх ја нарекува Меган Маркл, што покажува колку кралот некогаш ја почитувал својата снаа.
Според Никол, Чарлс ѝ дал прекар на својата снаа „Tungsten“ поради нејзината цврстина и издржливост.

Волфрамот е хемиски елемент со симбол W и атомски број 74. Тоа е тврд, сјаен сребрено-бел метал кој има исклучително висока густина, речиси еднаква на златото.

Никол објаснува дека гореспоменатиот прекар најверојатно се појавил кога Маркл покажала „цврстина“ за време на нејзината и средбата на Хари со принцот Вилијам и Кејт Мидлтон на Форумот на Кралската фондација во 2018 година.

„Според зборовите на еден помошник, тоа било моментот кога Вилијам и Кејт, која била во поодмината бременост, сфатиле дека треба да ја подобрат својата игра. Војводата и војвотката од Кембриџ веќе ја сигнализирале својата намера да бидат повеќе од „украси во кралското семејство“ и заедно со Хари постигнале голем успех со нивната кампања за ментално здравје Heads Together“, објаснила Никол.

Таа додала дека Меган била „новото колаче“ таму, но дека се покажала најдобро.
„Таа била страсна и духовита, користејќи ги сите нејзини вештини усовршени на телевизија за да се претстави во најдобро можно светло. Тоа било повик за будење за Вилијам и Кејт кога сфатиле дека Меган е многу импресивна, самоуверена и способна“, вели таа во својата книга.

Иако Чарлс го користел овој прекар додека војводата и војвотката од Сасекс сè уште живееле во замокот, не е познато дали го користи и денес, кога односите меѓу нив се заладени.

Тензијата меѓу членовите на кралското семејство сè уште е присутна, а иако многумина мислеа дека смртта на кралицата Елизабета барем малку ќе ги подобри нивните односи, се чини дека тие не се премногу сменети.

Принцот Хари и Меган брзо се вратија во Калифорнија по погребот на кралицата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *