July 18, 2024

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 13: Jelena Djokovic attends the Men's Singles Final match between Roger Federer of Switzerland and Novak Djokovic of Serbia on Day Fourteen of the 2015 US Open at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on September 13, 2015 in the Flushing neighborhood of the Queens borough of New York City. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Исхраната на Ѓоковиќ е честа тема, а Новак дојде до израз кога го исфрли месото од исхраната, што му помогна да го одржи здравјето и физичката форма.

Исто како Новак и Јелена, таа ја корегираше исхраната, а за тоа проговори неколку пати. Нејзината исхрана се базира на житарки, а најчесто користи киноа .

Киноа може да се користи како замена за месото, богат е со витамини и минерали и е многу хранлив. Содржи многу повеќе протеини, витамини Б, диетални влакна и минерали од многу други житарки.

Ако го јадете со него чорба, речиси и нема да ја забележите разликата помеѓу оваа житарка и месото.
Она што е важно да се спомене е дека киноата ги содржи сите осум аминокиселини кои му се потребни на луѓето, за разлика од другите житарки кои содржат најмногу три. Дури и Обединетите нации го прифатија киното како суперхрана .

Исто така, киноата не содржи глутен и многу лесно се вари. Киноата помага при варење, а со тоа и слабеење, ги отстранува насобраните токсини, но и благотворно делува на имунолошкиот систем.

Народната медицина ја користи киноата и за лекување на кожни болести, ревматизам, а поради високата содржина на калиум поволно делува на кардиоваскуларниот систем.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *