June 25, 2024

Некои луѓе не пијат доволно вода во текот на денот, па навечер се многу жедни. Пијат една-две чаши, а потоа половина од ноќта ја поминуваат во тоалет. Сепак, постои лесен начин да се спречи ова.

Вообичаено е да се чува чаша вода на масата до креветот, само во случај да почувствувате жед за време на рутината на опуштање и заспивање. Излегува, сепак, дека внесувањето премногу вода пред спиење не е толку добра идеја.

Ова всушност може да влијае на квалитетот на сонот. Но, колку е премногу? А колку е точното време за вечерна чаша вода?

Кога треба да престанете да пиете вода за подобар сон? Врската помеѓу хидратацијата и спиењето е чувствителна. Недоволната хидратација може да го наруши квалитетот на одморот, а лиценцираниот психолог и доктор за спиење Шелби Харис забележува дека недостатокот на сон може да биде „многу дехидрирачки“ за една личност.

Студијата од 2019 година покажа дека возрасните кои спиеле шест часа или помалку имале несоодветни нивоа на хидратација. Додека консумирате премногу течности може да резултира со повеќекратни патувања во тоалетот, што значи повеќе прекини на спиењето и одморот во текот на ноќта.

Значи, која возраст е идеална за хидратација за да го одржувате вашиот сон релаксиран и непрекинат? Конечно, точното време е различно за секого, а д-р Харис предлага да се следи внесот на течности во текот на денот.

„Некои луѓе не пијат доволно вода во текот на денот, па пијат една или две чаши навечер, што резултира со почесто одење во тоалет. Ги охрабрувам луѓето навистина да се обидат да пијат повеќе вода во текот на денот за да не да се компензира за внесот на вода во текот на ноќта“, .

Најдобро време за пиење вода во текот на вечерта Доколку барате одредена бројка, урологот д-р Ванита Сима-Чанг препорачува да пиете вода три до четири часа пред спиење.

Секако, не треба целосно да го исфрлате вашето шише со вода од спалната соба, треба да ви биде при рака доколку ви треба, во случај да сте навистина жедни. Покрај тоа, некои луѓе земаат лекови навечер или сакаат да пробаат апчиња за спиење, за кои обично се потребни неколку голтки вода.

„Тоа е во ред, но обидете се да го ограничите внесот на вода на максимум 2 и пол децилитри“, вели таа.
Само не заборавајте да дадете приоритет на соодветна хидратација во текот на денот.

„На сите им препорачувам да го започнат денот со голема чаша вода наутро, особено по напорна ноќ“, вели д-р Харис.
Важно е да го ограничите внесот на вода непосредно пред спиење. Иако точното време е различно бидејќи не сите луѓе си легнуваат во исто време, најдобро е да се напиете чаша вода неколку часа пред спиење, пишува Mind Body Green.

„Би било корисно да пиете повеќе вода во текот на денот или веднаш наутро, кога ќе се разбудите. Не само што може да помогне да се потиснат дехидрирачките ефекти од лошиот сон, туку и нема да бидете жедни додека се обидувате да заспиете“, заклучува докторот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *