June 20, 2024

Беше 2009 година . година кога се роди мојата прва ќерка. Бевме на забава, а ќерка ми имаше 9 месеци. Моите роднини му понудија на моето дете колачи , но јас реков НЕ .

„Но, тоа е само храна“ , рекоа тие. Храна ? Од каде дојдоа колачите да станат храна , бев изненадена.
Кога ги посетивме соседите три месеци подоцна, тие ја почестија ќерка ми со сладолед. Сладолед ! Сè во мене вриеше. Не сакав моето дете да стане зависно од шеќер.

Ќерката порасна и се претвори во многу активна девојка која сакаше да јаде лисја и трева, како што се вика. Тоа е всушност спанаќ и брокула . Ја родив мојата помала ќерка во 2012 година, и бидејќи планината од валкани алишта се трупаше, сонот беше мисловна именка, шеќерот постепено влегуваше во нашиот фрижидер .

Дали се сеќавате на филмот „ Frozen “? Никој не можеше да го избегне, а секое дете го сакаше овој филм.
На пакувањето овошен јогурт има слика од Frozen и секое дете автоматски го посакува тоа.

Те молам мамо, навистина ми се допаѓа овој овошен јогурт со Елса? “, вели таа и нејзините очи блескаат. Ах, малку овошен јогурт со снежна кралица нема да повреди никого, си велам. Или можеби ќе го повреди?
Децата се паметни и знаат како да го добијат тоа што го сакаат, а ние родителите не можеме да им одолееме . Не ги обвинувам, навистина!

Летово и се слоши на најмладата ќерка која има четири години. Не беше обична настинка, туку воспаление на крвните садови. Бевме исплашени до смрт.

Ова не е поврзано со шеќерот , туку да јадела похранлив оброк , имунитетот ќе и беше посилен, па немаше да се разболи. Јас и мојот сопруг се погледнавме и се охрабрувавме велејќи дека постарата ќерка не може да се разболи затоа што јаде многу подобро . Таа сака зеленчук, риба, морска храна, пилешко, дивеч…

Помладата ќерка сака сè бело: шеќер, брашно, млеко … Палачинки со џем и шлаг, сладолед, колачи, сутлијаш… Овошен јогурт со Елса , тестенини и секако кечап.
Уморна после градинка, таа бара „ нешто слатко“ , а јас и давам затоа што „што може едно парче торта да и направи штета“?!

Не сака компири и понекогаш одам дотаму што готвам посебно за да јаде што било. Тоа секако не е добра идеја.
Дефинитивно сега веќе манипулира со нас и знае дека ќе добие тестенини или сутлијаш ако пелтечи и нема ништо да јаде.

Таа еднаш побара слатки , а јас реков НЕ . Таа беше очајна и извика:„Сега никогаш повеќе нема да ми дозволиш да јадам бонбони!

Но, немавме друг избор. Сфативме дека нашето дете е зависно од шеќер поради нас самите.
Си помислив: Што по ѓаволите направивме?

Сега сето тоа го исфрливме од исхраната: нема повеќе колачи, сладолед, овошен јогурт.

Пред некој ден гледав документарец за човек кој реши да испита колку шеќер консумираат нашите деца. Одеше во градинка и јадеше исто како децата , само во количина, како што ќе јаде возрасен. Тоа го правеше една недела. Јадел по 2,5 сладоледи секој ден, што одговарало на еден сладолед дневно што секое дете го јаде.

Тој зборуваше за тоа како се чувствува уморен и подуен после таква храна. Тоа ми беше како шлаканица . Го гледав документарецот и точно видов што се случува со моето дете: нејзиното расположение постојано се менуваше, беше среќна цел час, плачеше и еден час уморна.

Во тој момент решив да ги исфрлам сите слатки од дома! Дали знаете колку шеќер содржи овошниот јогурт? 11 лажици шеќер!!! Две недели откако беше исфрлен шеќерот, моето дете беше целосно трансформирано. Сега ја јаде целата храна со голем апетит.

„Речиси секој ден ми кажува дека ова е највкусното нешто што сум го јадела. Промените на расположението исчезнаа, таа е весела, поактивна, полесно заспива и спие цела ноќ.
Целото семејство е среќно . Но, како дојдовме до ова? Јасно е како ден – децата не се виновни. Тие не го избраа ова. Возрасните мора да се спротивстават на инстинктот и да купат чоколадо за дете. Мора да имаме храброст да им кажеме на свекрвите, мајките, тетките за децата да не купуваат слатки.

Дијабетесот расте како лавина, а фактот дека дијабетесот некогаш се нарекувал „дијабетес“ кажува се … Дали знаевте дека шеќерот е како квасец за клетките на раkот? Децата се најдоброто што ги имаме, а наша задача е да им обезбедиме квалитетна храна и огромна количина на љубов.

Ако ги сакате, прегрнете ги, однесете ги во парк, но ве молиме не им купувајте шеќер!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *