July 18, 2024

Познато е дека денот ви започнува онака како што се будите. Многу луѓе прават некои грешки кога стануваат од кревет, што може да го уништи целиот претстоен ден.

Не само сообраќаен метеж или ненадеен дожд без чадор на половина пат до работа, туку и некои други ситуации можат да ви го „уништат денот“. Ова се три утрински навики кои можете да ги промените и полесно да го започнете новиот ден.

Земате кофеин прерано. Дали има навистина лошо време за кафе? Одговорот е да. Штом ги отвориме очите наутро, нивото на енергија во нашето тело се зголемува, а шолја кафе веднаш по будењето би поттикнало уште посилен наплив на енергија, а како резултат на тоа се јавува нервоза, тврди д-р Стивен Милер. од Универзитетот во Мериленд. Според неговите совети, треба да пиете кафе еден час по будењето.

Не појадувате правилно. Можеби чаша јогурт со грст бобинки звучи како здрав појадок, но затоа до пладне ќе бидете гладни. „Ваков оброк нема да му даде на вашето тело доволно хранливи материи за да ве држи сити до следниот оброк. Здравиот појадок треба да содржи 15 грама протеини, 2,5 грама влакна, сложени јаглехидрати и некои здрави масти“, вели нутриционистот.

Прво седнувате на компјутер. Проверувањето на мејловите веднаш штом ќе ги отворите очите во никој случај не е добар начин да го започнете утрото, бидејќи ќе бидете под стрес цел ден. Наместо тоа, експертите ве советуваат да се истегнете, да пиете чај или да разговарате со партнерот, членовите на семејството.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *