April 10, 2024

Дали купувате и бел леб кој содржи квасец и шеќер? А зошто да не, кога нашите родители и генерациите зад нив секој ден јадеа ваков леб , а ние наследивме таков начин на исхрана…

Мораме да ви кажеме една тајна: комбинацијата на шеќер и квасец, од која буквално се прави речиси секој леб и пециво, е отровна .

А што има денес во квасецот? Тестовите потврдија дека во прашокот за пециво се додава белило и дека се третира со многу сомнителни методи за да се добие бело и брашно. За жал, вака третиран, прашокот за пециво може да доведе до развој на разни болести, пишува сајтот Econet.ru

Дури и да земете чист пекарски квасец , нема многу да го подобрите вашето здравје, а еве зошто:
Штом квасецот ќе влезе во телото, во цревата започнува процесот на ферментација , а здравата микрофлора умира, имунитетот се намалува, може да се појави кандидијаза во цревата и дисбактериоза.

Квасецот може да го „закисели“ телото , што придонесува за акумулација на токсинi.
Квасецот не умира на високи температури и го покажува најлошото лице само во човечкото тело , пишува порталот Econet.ru

Многумина од нас кои месат леб и колачи знаат дека квасецот се активира со помош на шеќер . Квасецот се храни со шеќер . Ова е изворот на „слатката зависност“ која измачуваше се повеќе луѓе во современото општество.
Колку повеќе јадеме колачи , толку повеќе сакаме да јадеме. Со текот на времето стануваме дебели, кожата старее, телото се распаѓа…

Последица од консумирањето на оваа формула: квасец + шеќер = пецива и слатки, доведува до замор, промени во расположението, цревни проблеми (надуеност, запек, гасови, дијареа), алергии, колитис итн.

Како квасецот го уништува имунитетот? Ја знаете старата изрека која вели „ сè излегува од вашиот стомак “? Многумина го толкуваат како „љубовта доаѓа преку стомакот“ , но поентата е дека болестите често доаѓаат од нездравата храна што ја внесуваме во телото.

Квасецот е еден од оние виновници што со текот на времето толку ги „ окупира“ цревата што буквално навлегува во цревниот ѕид , со што се зголемува пропустливоста на цревата . Тогаш се случува материи кои не се подготвени за варење, да се апсорбираат во крвта, што создава хаос во телото.

Имунолошкиот систем е оптоварен кога почнува да ја вари храната . Кога постои опасност од микроби во телото , имунолошкиот систем нема да може да се бори со нив бидејќи ја потрошил својата сила на нешто што претходно не требало да го направи.

Леб може да се направи без употреба на квасец . Важно е да се напомене дека постои вистински, оригинален квасец кој не ги содржи сите овие додадени компоненти што ги има квасецот и ни е достапен секој ден.
За да дознаете дали сте зависни од слатки и комбинација од квасец и шеќер, погледнете ја оваа листа:

  • Хронично затнат нос
  • Синдром на нервозно дебело црево (надуеност, гасови, дијареа, запек)
  • Хроничен замор
  • Чести габични инфекции
  • Честа кашлица
  • Акни
  • Алергии на храна.

Значи, бидејќи квасецот се „храни“ со шеќер, за да се ослободите од зависноста од слатки, мора да „постите“ најмалку 21 ден. Што значи? Имено, во текот на 21 ден не смеете да консумирате слатки, пецива, леб со квасец, но и преработена храна од секаков вид.

Кога ќе го исфрлите квасецот од телото, имунолошкиот систем значително ќе се подобри, а за да го достигнете тоа ниво, се препорачува да пиете повеќе чај со лимон и ѓумбир.
Доколку дојде до криза поради недостаток на шеќер, се препорачува да јадете едно од овие овошја : јаболко, цреша, грејпфрут, слива, портокал, праска, грозје, киви или јагода.

Кога ќе ја поминете оваа програма за детоксикација , вашата кожа ќе остане почиста и поздрава , вашите црева ќе „работат како часовник“, вашето тело ќе се исчисти од токсини, а нездравата желба за слатки ќе го напушти вашето тело. Како да престанеме да јадеме производи од квасец и шеќер: Јадете бесквасен леб (старомодна проја и леб без квасец)
Обидете се да не внесувате шеќер во телото 21 ден за да се ослободите од зависноста од бонбони

Следете како вашата кожа се подобрува, како буквално се подмладувате од ден на ден и нека ви биде ова мотивација да престанете да ја внесувате оваа нездрава комбинација во вашето тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *