June 19, 2024

Д-р Воислав Шешељ вели дека е многу важно луѓето да не се плашат од болести, и да се борат секој ден
Д-р Воислав Шешељ откри како се борел со ракот на дебелото црево и метастазите на црниот дроб. Тој како гостин на ТВ Курир детално ја опиша процедурата за лекување, промените во исхраната и внимателно слушањето на лекарските совети.

Сега е сосема здрав бидејќи скенерот, за среќа, покажал дека нема трага од претходната болест. А еве како патот од неговото откривање до исцелување …

ПРВИТЕ СИМПТОМИ, откако му се појавила крв во столицата, една година не смеел да оди во хашкиот затвор. Кога го пратија на колоноскопија , беше откриено дека има полипи , од кои два му го пробија дебелото црево.

Направен е скенер и утврдено е дека лимфните јазли се зафатени. Веднаш е направена лапароскопска операција, при што е отстранет заболениот дел од дебелото црево и 20-тина лимфни јазли, а кога стигнал патохистолошкиот наод, било потврдено дека пет се малигни.

„По операцијата отидов на хемотерапија , таа траеше три дена и одлично ја издржав. После тоа ме вратија во затворската болница и ме ставија во целосна изолација под изговор дека можам да го загрозам здравјето на другите затвореници.

Знам дека тоа беше лага.Целта беше психички да ме малтретираат,па кога повторно ми беше понудена,одбив да продолжам да примам хемотерапија.По шест месеци ме однесоа на ултразвук и беа откриени дополнителни две промени во мојот црн дроб .поканет беше совет на лекари од Белград, кои по прегледот се согласија со дијагнозата на холандските лекари кои ми дадоа уште шест месеци живот.ако не се согласувам со таков третман“, рече Шешељ.

Третман во Србија „Кога дојдов во Србија, Клиничкиот центар на Војводина ми ги направи сите прегледи, по што примив шест дози хемотерапија .

Иако првенствено ги почитува науката и медицината и се придржува до сите медицински совети, попатно барал природни (алтернативни) начини на дополнително лекување.

„Се хранев здраво, јадев многу овошје и зеленчук. Оттогаш пијам сок од аронија и свежо исцеден сок од мешавина од цвекло, јаглика, целер, моркови и јаболка секое утро . Јадам сезонско овошје додека не дојде време за смокви . Тие се небесни плодови.“ чудо е колку е здраво“.

Запрашан дали мисли дека стресот е причина за неговата болест, Шешељ рече:Се обидов да предизвикам стрес во Хаг, не тие мене, но мислам дека вистинската причина за мојата болест е лошата храна што ја добивме таму. И можеше да биде стрес, понекогаш човек ги потиснува своите чувства. Се обидов да се сокријам никогаш не сум дозволил другите да го забележат моето страдање“, истакнува нашиот соговорник.

МЕНИ И РЕЦЕПТИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ШЕШЕЉ: задолжителна медицинска терапија, пијте сок од сибирска аронија секое утро и сок од мешавина од цвекло, магдонос, целер, моркови и јаболка.

Разни видови на сезонско овошје,Потребни се свежи смокви,калинка – по една секој ден, лук, зелка, компири,риба, телешко, пилешко, па дури и свинско, заблудата е дека е нездраво, но не го јадете секој ден

мултивитамински производ („центрум“),витамин Д3, особено во зима,Г-132, антиоксиданс,кога ми го открија туморот, користев витамин Б17, на база на концентрат од семки од кајсија

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *