April 15, 2024

Високиот холестерол во крвта предизвикува многу здравствени проблеми, но рецептот на баба Мири ќе ве натера да го држите под контрола

Високиот холестерол и крвниот притисок обично се резултат на неправилна исхрана, а тие пак предизвикуваат срцеви заболувања, зголемен ризик од срцев и мозочен удар, дијабетес …

Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но решенија има, а од докажаното – баба Мира (85) со години ја користи оваа смеса два пати на ден и никогаш немала проблеми со притисокот или холестеролот! Рецептот го открила нејзината внука на порталот Megagiga.info.

Неопходно е, 1 лажица сок од лимон, 1 лажица ореви, 1 лажица мед (земете мед со пластична лажица, а не метален за да не ги изгубите својствата), 1 парче рендан ѓумбир, 1 лажица јаболков оцет.

Подготовка Состојките ставете ги во блендер и пасирајте додека не добиете еднолична смеса. Оставете го во фрижидер пет дена. Земете 2 пати на ден, пред појадок и вечера и наскоро ќе забележите позитивни резултати на крвната слика.

Секако, пред да почнете да го консумирате, консултирајте се со вашиот лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *