July 18, 2024

Секој барем еднаш имал сценарио во кое биле во искушение да го „ограбат“ фрижидерот непосредно пред спиење. Еве како е можно да се реши овој проблем без грижа на совест, и без празен стомак.
Прво обидете се да избегнете глад.

За да не штрајкувате со глад навечер, најважно е паметно да ги планирате оброците во текот на денот. Доколку јадете нередовно и малку, нутриционистите привлекуваат внимание на тоа дека последиците ќе се одразат во вечерните часови. Погрижете се да јадете поголем дел од храната до вечера, како и да консумирате доволно протеини и влакна. Меѓутоа, кога сте „во криза“, посегнете по предлозите подолу.

Бисквит од ориз со путер од кикирики
Оваа мини закуска пред спиење е идеален пример за таканареченото „свето тројство“ во исхраната. Тоа е квалитетна комбинација на протеини, масти и јаглехидрати. Путерот од кикирики содржи протеини и добри масти, додека оризовиот колач содржи јаглехидрати. Поради тоа, нивото на шеќер во крвта ќе ви биде на завидно ниво во текот на ноќта. Само избегнувајте путер од кикирики, кој има шеќер во него.

Грчки јогурт со бобинки и бадеми
Како и во претходниот предлог, тука се наоѓаат и јаглени хидрати (бобинки), протеини (грчки јогурт) и масти (бадеми). Бобинките содржат антиоксиданси, а дополнително придонесуваат за добро здравје. Изберете боровинки, малини, јагоди, капини и/или рибизли. Идеално е да бидат свежи, а замрзнатите можете да ги сомелете во блендер, па со сосот прелијте го грчкиот јогурт.

Јаткасти плодови покриени со темно чоколадо
Често се случува повеќето луѓе само да изедат нешто слатко пред да „запловат во царството на соништата“. Затоа грст јаткасти плодови прелиени со темно чоколадо е совршено задоволство. Значи, целта е да се контролира количината, и да се провери дали чоколадото има помеѓу 70% и 85% делови од какао. Лешници, бадеми, бразилски ореви, пекан и макадамија се одлични за оваа слатка закуска.

Банани
Освен што се вкусни и здрави, бананите ќе ви помогнат полесно да заспиете. Тоа е затоа што тие содржат калиум, кој ги опушта мускулите и триптофан, кој го подобрува расположението. Да, тие се слатки, но имајте на ум дека тие се природен шеќер. Само кога е логично да ги прескокнете, тоа е кога ви се допаѓа да јадете нешто солено.

Ореви
Ако ви се затне стомакот пред да одите на спиење, тоа не е добар знак, бидејќи тоа зборува во прилог на фактот дека ви недостасуваат калории и хранливи материи. Потоа, тука се и јаткастите плодови, кои се одличен извор на калциум, магнезиум и витамин Б. Освен што ве заситуваат, сериозно помагаат во борбата против разни болести, како што е дијабетесот, пренесува Citymagazine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *