April 10, 2024

Имате свој ритуал за појадок, но не сте сигурни дали ја правите вистинската работа со тоа што ќе го јадете омилениот јогурт или банани на празен стомак? Еве што да јадете на празен стомак, а што не

Многу луѓе кои се занимаваат со спорт јадат банана на празен стомак. Не е ни чудо, бидејќи бананите, особено кога се мешаат во блендер, навистина даваат ситост. За жал, високата содржина на магнезиум го нарушува балансот на магнезиум и калциум кога ќе посегнеме по ова овошје наутро. Бананите исто така се доста тешки за варење, па затоа е подобро да ги изберете како оброк после попладневниот тренинг.

Сигурно сте слушнале дека не ги јадете на празен стомак. Ја потврдуваме информацијата. Цитрусите наутро можат сериозно да го оштетат вашиот стомак, особено неговата слузница, што може да резултира не само со киселина…

Повеќето луѓе пијат пијалок кога ќе се разбудат. Сепак, не препорачуваме да пиете директно од фрижидер или со коцки мраз, бидејќи процесот на варење ќе трае подолго од вообичаеното.

Дали ви треба серотонин наутро? Кул, но не посегнувајте по чоколадото. Изберете мед што ќе ве разбија веднаш наутро и ќе ви го поттикне умот да работи.

Јаткастите плодови се една од најдобрите работи што можете да ги јадете на празен стомак. Пред сè, тие ја нормализираат pH вредноста во желудникот и го стимулираат варењето.

Речиси постојат легенди за овошјето за појадок. Во меѓувреме, лубеницата е добар избор за љубителите на слатките утра. Најмногу од сè, лубеницата дава голема количина течност и затоа вреди да се дружите со неа не само во текот на летото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *