May 18, 2024

Мајката Линда Хардинг во видеото што го објави на TikTok откри генијален трик како да не го разбудите бебето кога ќе го ставите во креветчето. Како што се испоставува, повеќето родители ја прават истата грешка.

„Не е добро да го спуштите бебето така што главата и рамената прво го допираат душекот, бидејќи тоа може да предизвика рефлекс на страв. Најдобро е да го спуштите така што нејзиниот задник, грбот, а потоа и нејзината глава прво го допираат креветот“, рекла Линда. видеото е прегледано скоро 800.000 пати.

“Дали вашето бебе се буди секогаш кога ќе го заспиете? Ова може да биде причината. Всушност, спуштањето на бебето така што главата и рамената прво ќе го допрат душекот може да и остави впечаток дека паѓа”, објаснува Линда.

Оваа мајка на шест деца покажа како повеќето луѓе го прават тоа и, како што се испостави – сосема погрешно. Ова чувство на паѓање може да предизвика рефлекс на страв кај бебето, дури и кога тој длабоко спие.

„За да го поправите тоа, обидете се да го спуштите така што задникот, грбот, а потоа и главата ѝ го допираат прво душекот“, советува Линда. “Зошто не се обидете? Оваа мала промена може да направи голема разлика.”

Од објавувањето, ова видео доби повеќе од 34.000 допаѓања и речиси 400 коментари од благодарни родители кои коментираа дека едвај чекаат да ја испробаат оваа техника.

„Зошто не го видов советот кога штотуку се роди моето бебе?“, „Вреди да се проба“, „Не ми падна на памет, генијално!“, коментираа мајките.

Хардинг, кого на TikTok го следат преку 90.000 луѓе, често им дава совети на родителите за воспитување деца на оваа мрежа, како некои мали колачи кои ја олеснуваат „работата“ на мајката.

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *