July 17, 2024

Данците имаат дијаметрално поинаков пристап кон воспитувањето деца од нас, а сепак, според статистичките податоци, нивните деца растат во најсреќните луѓе.

„Во првите јасли на мојот син, кој имаше едвај две години, мислеа дека е во ред да се излезе без капа на снег и дожд и да се смрзнат и да се навлажнат, бидејќи следниот пат сигурно нема да ја заборави капата. вели Кристина Волспергер Даниловски.

Кога Кристина Волспергер Даниловски од Загреб се преселила во Копенхаген со своето семејство на почетокот на 2009 година, таа била свесна дека оди во сосема друга земја. Своите авантури во Копенхаген редовно ги опишувала на забавен и лежерен начин преку мејлови до нејзините пријатели во Хрватска. Таа преписка, вели таа, била нејзината духовна храна.

По три години, Кристина се вратила во Загреб со своето семејство и врз основа на писмата од Данска ја објавила книгата „ Данците и странците “, во која, откако ги одгледала своите две деца во Копенхаген, го допира данскиот однос кон воспитувањето на децата. . Ги споделуваме нејзините впечатоци:

ГРАДИНКА? ПА ОВА Е ШУПА Нејзината прва средба со сосема поинаков концепт на живот во Данска беше поврзана со запишување дете во градинка.

Архитектурата на Копенхаген е убава и очекувана весела, шарена, топли креветчиња и заинтересирани, посветени едукатори. Меѓутоа, детето го запишала во зграда налик на барака, со сиви ѕидови и подови, без бои, играчки и цртежи, а за неа се грижеле воспитувачи кои едвај го чувале детето.

„Данците веруваат дека децата уште од мали треба да се воспитуваат за да бидат поединци, дека треба да се грижат за себе и сами да се забавуваат. Данските мајки не трчаат по своите деца и не викаат „ немој, немој, гледај, ќе паднеш “. Тие веруваат дека мора да падне и дека така ќе научи.

Во градинката на мојот син, кој имаше едвај две години, мислеа дека е во ред да се излезе без капа на снег и дожд и да му достуди и да се навлажни, бидејќи следниот пат сигурно нема да ја заборави капата“, вели. Кристина Волспергер Даниловски.
Тешко е нашиот менталитет да го прифати ова, но Кристина предупредува: Данците растат во среќни, здрави и одговорни луѓе . Само нивниот пристап е различен.

„Нема проценка за тоа што е подобро или полошо – тоа е само поинаку. Дали е подобро постојано да скокаме околу децата како нас? Дали е подобро нашите градинки да бидат розови и сини и полни со цвеќиња? Дали е тоа објективно подобро? Дали ни е подобар менталитетот во кој се дава последниот динар за деца ?
Дали е подобро родителите да немаат ништо, а децата да носат брендирана облека и да слават скапи родендени ? Не знам! Тоа, на пример, не е случај во Данска. Облеката се купува само кога треба, и е евтина, играчките се ретки, како и слатките. Веројатно најдобриот начин е некаде на средина – вели Кристина Волспергер Даниловски.

ТЕРАПЕВТСКИ ЕФЕКТ ОД СПИЕЊЕТО НА УЛИЦА Во мрачното утро, придружено од студениот север и проследено со првите капки дожд, Кристина поминувала покрај десетина коли паркирани во дворот на градинката каде повторно ќе го оставила уплаканиот 1,5-годишен син, кога слушнала меки плачења.
Мислејќи дека замислува, се наведна на количка и виде завиткано бебе како плаче . Бебињата спиеле во девет од десет колички, на студ, без надзор!

Кристина сè уште не знаела дека Данците длабоко веруваат во терапевтскиот ефект на спиењето на децата на отворено , главно без надзор. И тие воопшто не разбираат зошто остатокот од светот го фаќа паника да повика полиција и социјални служби кога ќе наидат на количка на улица во која плаче бебе .
Во данските градинки , чувањето деца е стандард: ако случајно немаат двор, мора да имаат тераса на отворено за детскиот дом!

НАЈДОБРО Е ДЕЦАТА ДА БИДАТ ВО ШУМА Данците се исклучително приврзани за екологијата и здравиот живот . Данските деца ретко добиваат слатки и се внимава редовно да јадат сирова храна. Не им се купуваат играчки без врска, тие мора да бидат креативни и да играат надвор, без мешање на возрасните.
Затоа шумските градинки се многу популарни – „институции“ да е тоа кај нас поради кои секако би го подигнале Народниот правобранител за правата на децата, Министерството за образование и Министерството за социјална политика и би побарале кривично гонење на сопствениците.

Станува збор за градинка која градежно се состои од санитарен јазол на ливада покрај шума надвор од градот. А собите за градинка, спортската и играорната сала, ходникот со шкафчиња и друг заеднички инвентар се наоѓаат – во шумата.

И тоа во земја каде силна зима трае од крајот на септември до средината на мај. Тие носат пакети за ручек, главно сирова храна. Основното правило е дека сцените од раѓање мора да бидат анимирани сами по себе, без вклучување на педагози.
По осумчасовна смена, автобусите ги враќаат децата назад во градот. Тешко е да се замисли мајка Србинка да се согласи дека нејзиното малечко, осум часа на ден, само талка низ шумата на минус 10.

Но, нема ниту мајка Србинка – за разлика од онаа во Копенхаген – која не знае што се болести во градинките . Во шумските градинки нема вируси или бактерии . Тие деца се здрави како дрен.
БЕБЕТО ИМА ТЕМПЕРАТУРА? ЗАТОА ОСТАВЕТЕ ГО ГОЛО НА СНЕГ… Данците не стануваат плен на измами на фармацевтските лобија и не трошат без врска затоа што – повеќето работи ни штетат . Ова е мантра не само на просечните Данци, туку и на нивните лекари. По долгогодишен отпор, ја прифатила воспитувачката Анкица, бегалка од Босна, која веќе 20 години работи како воспитувачка во градинка.

Анкица долго ја смируваше Кристина, која доби нервен слом кога виде бебе во детската детска соба соблечено на пелена поставена покрај отворен прозорец среде зима. Таа беше таму затоа што температурата ѝ паѓаше природно !

Капки, сирупи и облоги, прва помош на секоја наша мајка, данските мајки обично презираат. Како што генерално се презираат непотребните посети на лекар, да речеме, поради високата температура или големи сипаници.

Со оглед на тоа што не е можно да се оди на лекар без најава преку Интернет или телефон, речиси е невозможно да се дојде до нив со такви едноставни симптоми. На крајот, Кристина повикала лекари од нејзината земја за нејзиното болно малечко, кои или ќе и помогнат по телефон или ќе ја научат како да ги прецени нејзините симптоми за да добие преглед во Копенхаген.

ДАНЦИТЕ САКААТ ДА ИМААТ ДЕЦА, Данска е една од ретките земји во Европа која нема сериозни проблеми со раѓањето . Нивните сопруги во просек раѓаат по 1,8 деца во текот на нивниот живот, додека, да речеме, Хрватките раѓаат едвај 1,4, а Србинките едвај едно. А тоа е веќе видливо на улица – децата ги има насекаде, родителите секогаш ги носат со себе бидејќи дадилките обично се неприфатливи, а двојните колички за близнаци се невообичаено чести: Данска е меѓу првите земји по процентот на жени кои се подложени на медицински потпомогнато оплодување.

И покрај целосната неможност да ги разбереме нивните методи на воспитување, факт е дека Данска е земја која ги сака децата и го сака семејството – што и да е: разводите се вообичаени, но по разводот, родителите подеднакво се грижат за своите деца.

Конечно, Данците се најсреќните луѓе на светот , според студијата за среќа спроведена од експерти од Универзитетот Колумбија во Њујорк, иако нивната зима трае подолго од другите три сезони заедно, а темнината паѓа во поголемиот дел од годината. во 16 часот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *