June 18, 2024

Главен детаљ на шејковите и незаменлив скапоцен камен при подготовката на утринските оброци во форма на житарки и овошје. Сепак, што правите со кората од банана? Завршува во ѓубре, како и во повеќето домаќинства, ќе претпоставиме.

Веројатно никогаш не сте размислувале да го користите на кој било начин . Ако ја скокотнавме вашата љубопитност, денес ви ги откриваме сите начини на кои можете да ја користите кората од банана .

Заборавете на класичните креми за чевли кои имаат силен мирис и можат да остават траги на вашата облека. Полирањето на чевлите со кора од банана е сосема природен начин за нега на кожните чевли , како и на сите лакирани детали.

Внатрешната страна на кората треба да се втрие на површината на чевелот или чизмата и за миг ќе се појави неверојатен сјај на нивната површина. Потоа користете мека крпа за да ги отстраните трагите од кората. Најдобри резултати ќе ги добиете ако користите малку позрела банана .

Кора од банана содржи амино киселини и витамини А, Б, Ц и Е кои прават чуда на кожата . Исто така, многу ефикасно се борат со чешањето на стапалата и ви прават непријатност, особено во лето. Неколку дена по ред потребно е да се втрие внатрешната страна на кората од бананата на проблематичните места на стапалата , за да се видат извонредни резултати.

Многу производи кои ги користите за нега на вашата кожа, а особено за областа околу очите, се направени од кора од банана. Познато е дека бананите се одлични за нега на чувствителна и надуена кожа , а благодарение на нивните навлажнувачки својства и ја даваат потребната влажност и мазност на кожата . Исто така, многу ефикасно се бори со темните дамки на лицето и малите лузни .

Кора од банана е многу моќен антиоксиданс , а со тоа и заштита од оксидативно оштетување, притоа придонесувајќи за забавување на стареењето на кожата . Нанесете ја кората од банана на лицето под очите и оставете ја да делува околу 15 минути. Голема разлика ќе забележите во отсуство на надуеност и темни кругови во тој регион.

Кора од банана се смета за врвен домашен лек. Ако сте страдале од каснување од комарец и не можете да се справите со чувството на чешање , кората од банана може многу да ви помогне. Втријте го на чувствителното место и гледајте како исчезнува чувството на чешање . Бананите се природно полни со полисахариди, кои се познати по своите антиинфламаторни својства и го намалуваат отокот .

Доколку имате проблеми со акните и сте ги пробале сите можни третмани и креми, дајте шанса и кора од банана . Бананите содржат лектин и цинк кои имаат антибактериски својства и помагаат во заздравувањетона раните.

Кора од банана истријте ја на пределот на кожата покриена со акни и оставете ја да делува околу 10 минути , а потоа исплакнете. Препорачливо е да ја повторувате оваа постапка најмалку три пати на ден во текот на 7 дена за да ги видите посакуваните резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *