February 24, 2024

Повеќекратно корисно растение – копривата може да ублажи и спречи многу болести, особено овие три:

Однадвор има бодливи влакна (треба да го подигнете со ракавици), но одвнатре е полн со божествени својства. Ова уникатно растение, кое некои сè уште го откинуваат како вишок плевел, успешно го користеле старите Грци и Римјани за лекување на многу болести.

Навистина, има малку растенија кои третираат толку широк спектар на болести. Ова се само дел од проблемите на кои се покажало дека копривата позитивно влијае:

  • зголемена простата
  • анемија
  • болести на жолчката, слезината и црниот дроб
  • настинка
  • чир на желудникот
  • кожни болести
  • камења во бубрезите

Копривата, меѓу другото, дава големо олеснување за дијабетес, ревматоиден артритис и алергиски ринитис, кои се вистински епидемии на 21 век, пишува „ Алтернатива за вас “.

ДИЈАБЕТЕС Истражувањата покажаа дека копривата (нејзините лисја и стебла) помагаат во намалување на нивото на гликоза во крвта, па затоа може да биде добра помош во лекувањето на дијабетесот. Медицинските супстанци присутни во копривата го стимулираат панкреасот да ослободува инсулин, а во исто време го инхибираат дејството на алфа-глукозидазата – ензим одговорен за разградување на јаглехидратите. Благодарение на тоа, телото побавно ја апсорбира гликозата, што го спречува наглото зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Примена: секое утро исцедете сок од свежи листови коприва во соковник. Испијте го сокот разреден со вода (помешајте 15 ml сок со половина чаша вода). Секогаш пијте свежо измешан сок.

РЕВМАТОИДЕН АРТРИТИС, Копривата ги намалува воспалителните процеси во организмот, па може да ги ублажи проблемите предизвикани од ревматоидниот артритис. Неговите лисја имаат корисен ефект врз артритисот и во мирување и додека се активни. Ова моќно растение делува така што ја инхибира леукоцитната еластаза, која игра важна улога во воспалителните процеси во телото.

Дали знаевте дека во античко римско време, методот на „камшикување“ на кожата со коприва се користел за помош при хроничен ревматизам? Звучи неверојатно, но навистина помага. Станува збор за т.н уртикарија, односно масажа на телото со коприва со цел да се поттикне циркулацијата.

Ставањето свежа коприва на болни места ги ублажува симптомите и болестите на артритис и ишијас. Кога листовите доаѓаат во контакт со кожата, тие дејствуваат како поттикнувачи за производство на хистамин и серотонин во телото, што ја ублажува болката.

Но, ако се плашите од „камшикување од коприва“, слободно консумирајте чај, кој има диуретични својства, помага да се елиминираат урична киселина и натриум од телото и ги ублажува тегобите предизвикани од гихт, ревматизам и артритис.
Примена: 2 лажички сува коприва прелијте со шолја топла вода, оставете десет минути и процедете. Пијте шолја од овој чај два или три пати на ден.

АЛЕРГИСКИ РИНИТИС, Алергискиот ринитис е воспаление на носната слузница што резултира со кивање и чешање. Поради ринитис, денес се поголем број луѓе посетуваат општи лекари. Сепак, како и кај другите алергии, обичниот чај од коприва може да помогне при алергиски ринитис. Во едно истражување, дури 57% од пациентите изјавиле дека копривата им ги ублажува симптомите на алергија, а 47% од нив потврдиле дека копривата им помага повеќе од традиционалните лекови.

Забележливо: за време на сезоната на алергии (можете да започнете порано), пијте 2-3 шолји свежо сварен чај од коприва секој ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *