April 15, 2024

Алое вера е омилено растение во многу домаќинства и е многу повеќе од моќен лек за рани: има повеќе од 75 биоактивни компоненти кои му помагаат на телото на многу начини, од смирување на акните до зајакнување на имунолошкиот систем, пишува „ Стил “.

Алое вера како еден од најдобрите домашни лекови. Медицинската алое вера има антиинфламаторни, антибактериски, аналгетски и антимикробни својства, што објаснува зошто Египјаните го нарекувале растение на бесмртноста, а индиските племиња рајски стап или лековито растение.

Еве посеопфатен преглед на сè што може да направи алое вера: Богат извор на витамини и антиоксиданси
Алое вера е богата со витамини А, Б1, Б2, Б6, Б12, Ц и Е, содржи и фолна киселина и холин.

Недостатокот на витамин Б12 може да биде многу чест кај луѓето постари од 65 години и кај оние кои не вклучуваат месо и месни производи во нивната исхрана, а суплементацијата на витамин Б12 не секогаш се апсорбира во телото како што треба.

Извор на минерали. Освен витамини, алое вера содржи и многу минерали, како што се бакар, магнезиум, калиум, калциум, цинк, манган, хром и селен. Тие работат на зголемување на функционалноста на ензимите и зајакнување на метаболичките патишта кои ги одржуваат клетките во одлична состојба.

Со нудење на 20 од 22 амино киселини, вклучително и 7 есенцијални амино киселини, алое вера помага во зајакнувањето на имунолошкиот систем и обезбедува правилна синтеза на хормони, протеини и ензими.

Ензими. Богата со ензими, вклучувајќи амилаза, липаза, брадикиназа и шест други, алое вера обезбедува природен поттик на метаболизмот и на дигестивниот систем како целина.

Повеќето од ензимите кои се наоѓаат во ова моќно растение помагаат во разградувањето на мастите и шеќерите, додека брадикиназата го намалува воспалението на кожата.

Уживајте во здравствените придобивки Покрај употребата на густ гел за ублажување на изгорениците и побрзо зараснување на раните, може да се додаде во лосиони и шампони за дополнителна хидратација.

Сокот од алое вера (алое гел филтриран и измешан со вода) е уште една опција за оние кои сакаат да внесат алое вера во своето тело. Тој нуди голем број на придобивки, вклучувајќи детоксикација на црниот дроб и бубрезите, балансирање на pH вредностите, ублажување на запек, смирување на акните, зајакнување на здравјето на срцето и имунитетот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *