December 3, 2023

Јогуртот остава подолго чувство на ситост и го поттикнува варењето. Комбинацијата на куркума и јогурт се дава во случаи на анемија поради неговата хранлива вредност во ајурведската медицина.

Куркумата е зачин кој многу често се користи во азиската кујна и има многу позитивни ефекти врз организмот. Во комбинација со јогурт полесно се „толерира“ и влегува во организмот, а е одлична комбинација за слабеење!
Овој зачин е еден од најздравите кои можете да ги додадете во храната. Докажани се бројни позитивни ефекти врз телото и мозокот. Куркумата содржи куркумин – состојка која има антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

придонесува за подобрување на меморијата; помага во борбата против некои видови на рак; може да го спречи или забави формирањето на згрутчување на крвта; помага при артритис; може да биде корисно за луѓето со дијабетес; може да го забави растот на масните наслаги.

Куркумата има многу интензивен вкус, па во комбинација со јогурт полесно се голта, а истражувањата покажаа дека оваа комбинација помага во согорувањето на мастите од црниот дроб, што е важно за слабеење. Истовремено, јогуртот и куркумата го забрзуваат метаболизмот и го забавуваат таложењето на масни наслаги.

Јогуртот остава подолго чувство на ситост и го поттикнува варењето. Комбинацијата на куркума и јогурт се дава во случаи на анемија поради неговата хранлива вредност во ајурведската медицина.

Јогурт и куркума – рецепт за слабеење Важно е да најдете комбинација од куркума и јогурт која ви одговара за да уживате во овој здрав оброк. Се препорачува да се консумира наутро на празен стомак и попладне, но не по зајдисонце. Најдобро е да користите солен јогурт.

Додадете половина лажичка куркума во 500 мл јогурт, можете да додадете уште ако сакате и ако не ви се допаѓа премногу јак вкус.

Можете да додадете и неколку капки сок од лимон за добар почеток на денот. Ова е наједноставната комбинација која нема да ви одземе многу време за подготовка. Ако сакате да ја засладите вашата мешавина од куркума и јогурт, можете да додадете лажичка мед, јаворов сируп или друг природен засладувач по желба.

Покрај тоа, во овој здрав оброк можете да додадете и малку цимет, чиа семе и сечкани јаткасти плодови. Доколку сакате да ја подобрите апсорпцијата на куркуминот во организмот, додадете малку бибер.

Куркума и јогурт за убаво лице Комбинацијата од куркума и јогурт е одлична за подготовка на маска за лице која ја храни кожата и придонесува за свеж изглед на кожата. Индијките редовно користат куркума за убава и здрава кожа, а може да помогне и во борбата против акните.

Јогуртот е одличен и за кожата бидејќи ги отстранува лошите бактерии од кожата благодарение на млечната киселина и цинкот. Придонесува за негувана кожа и нејзината мекост.

Сè што ви е потребно за да ја подготвите оваа неверојатна маска е да ги измешате следните состојки во сад:

  • 1 лажичка грчки јогурт
  • 2 лажички куркума
  • половина лажичка мед
  • сок од половина лимон
    Не додавајте премногу лимон за маската да не е премногу ретка. Нанесете ја маската рамномерно и оставете ја на лицето околу 15 минути. Потоа исплакнете го лицето со млака вода.

Она што треба да го имате на ум е дека куркумата остава жолта боја, затоа не ја нанесувајте оваа маска неколку часа пред да излезете надвор и внимавајте на облеката. Кога ќе ја отстраните маската, измијте го лицето со друго омилено средство за чистење лице, пренесува „ Стил “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *