May 23, 2024

Семејството Гети е едно од најбогатите семејства на планетата, а нивната историја датира од 18 век, кога оваа династија со шкотско-ирско потекло го започнала своето издигнување на врвот. Кон крајот на 19 век влегле во нафтената индустрија, а во годините што следат акумулирале огромно, практично неисцрпно богатство, кое и денес го има во семејството, но со парите дојде и проклетството …

Смртта, трагедиите и уништувањата го следат семејството Гети на секој чекор, па не е ни чудо што зборот „ клетва “ е тесно поврзан со нив. Минатата година легендата за нивната лоша среќа беше оживеана кога Џон Гилберт Гети беше пронајден мртов во луксузниот хотел „Ема“ во центарот на Сан Антонио. Пензионираните детективи истакнаа дека деталите за неговата смрт биле „ закопани“ многу брзо, а семејството и надлежните се погрижиле јавноста да не знае ништо за ова освен основните факти.

Џон Гилберт беше внук на нафтениот магнат Џон Пол Гети и наследник на богатство од 5 милијарди долари, а почина на 52-годишна возраст, само два месеци по смртта на неговата мајка и пет години по болната смрт на неговиот постарбрат Андреј. Ендрју Гети беше пронајден починат на 31 март 2015 година во неговата куќа во Беверли и Хилс, а беше пронајден од неговата поранешна девојка, гол од половината надолу, опкружен со локва крв. Како причина за смртта се наведуваат срцеви заболувања и употреба на забранети супстанци.

Патем, Ендрју помина скоро 15 години од својот живот работејќи на хорор филмот „Evil in Me“ , кој беше објавен по неговата смрт. Главниот јунак во филмот брутално ги убива сите што ги сака, а семеен пријател истакна дека реализацијата е заснована на „ моќни, болни, изопачени соништа“ кои Ендру ги имал како момче.

Татко ми беше одличен, најкул човек роден на оваа планета, а јас секогаш ќе бидам најгордата ќерка, те сакам многу, тато “, напиша Ајви, ќерката на Џон Гилберт на Инстаграм. По смртта на нејзиниот татко, таа истакна дека забележала дека јавноста постојано е фокусирана на трагедиите на нејзиното семејство.

Но, трагедијата не е единствена само за семејството Гети. Сето тоа не погоди во одреден момент. Мојата чаша е половина полна. Мислам дека нашата генерација доби посебна можност да прави добро во светот и ние имаме намера да ја искористиме . Ајви додаде..

Како сето тоа започна? Покрај Ајви, Џон Пол Гети имал повеќе од 40 потомци, од кои сите се негови правнуци… Меѓу другите, има и некои препознатливи имиња од светот на шоу-бизнисот: Аугуст Гети (26), холивудски ѕвезден стилист, музичарката Изабел Гети (25), дизајнерката Наталија Гети …

Презимето Гети го направи ова што е денес, некогаш беше најбогатиот човек на светот, а почина во 1976 година оставајќи зад себе нефункционално семејство. оптоварено со проблеми со киднапирања, предозирање со дрога, недозволен бизнис и бројни интимни скандали. Се вели дека бил скржав, ладен човек кој се оженил пет пати и имал пет сина кои ги добил со четири различни жени.

Неговиот најмлад син Тимоти починал од тумор на мозокот кога имал само 12 години. Неговиот најстар син Џорџ се избодел со вилушка додека бил под дејство на дрога и алкохол. Уште еден син , Џон Пол Гети II, станал зависник од хеrоин, исто како и неговата втора сопруга Талита, која починала од предозирање. Неговиот син, 16-годишниот Џон Пол Трети, бил кiднaпiран во 1973 година од италијански мафијаши кои му отсекле дел од увото и му испратиле на дедо му за откуп од 2,2 милиони долари, што тој првично го одбил .

Иако на крајот беше ослободен, Џон Пол Гети Трети никогаш не ја надмина оваа траума, завршувајќи како зависник од психотропни супстанци. Во 1981 година доживеал мозочен удар, останувајќи слеп, неподвижен и нем и останал врзан за инвалидска количка до неговата смрт во 2011 година на 54-годишна возраст. Имал само едно дете – Балтазар Гети (45) кој е еден од најуспешните потомци на Гети, заедно со неговиот вујко Марк Гети (60), кој е основач на фотографската агенција Гети Имиџис.

Демони на старата генерација кои се пренесуваат со пари ” Зборуваме за парите на старата генерација, значи имате демони и духови кои се пренесуваат од колено на колено. Децата не ги заработија. Многумина од нив беа многу искушени од недозволиви супстанци.

Ниту гореспоменатата Ајви немала лесен живот, судејќи по сведочењето на луѓе запознаени со нејзиното детство.
„Џон Гилберт Гети беше дисфункционален родител, толку многу што неговата мајка Ана ја зеде Ајви да биде воспитана од неа и нејзиниот сопруг Гордон. Тоа беше како модерна верзија на сиромашна мала богата жена. Мајката на Ајви исто така не беше многу присутна во нејзиниот живот“, рече тој.извор.

За работите да бидат покомплицирани, нејзиниот дедо Гордон водел таен, двоен живот – имал љубовница со која дури имал три ќерки. Јавно ги призна во 1999 година, откако Николет, Кендал и Александра на суд побараа да бидат признати како Гети.

Нац или Наталија Гети е една од ретките со презиме Гети од новата генерација потомци кои стигнаа во јавноста поради шокантни детали. Од друга страна, многумина тврдат дека таа е инспиративна и храбра и дека е некој кој успеал да ги победи своите демони.

Нац минатата година се омажи за трансродовата јутјуберка Зизи Горџис, нагласувајќи дека љубовта со овој Канаѓанец и го спасила животот.

Инаку, Нац неодамна објави застрашувачки фотографии од целото минато кога имала само 36 килограми поради анорексија и кога била на работ на смртта. Сфатив дека никогаш не разбрав колку навистина сум болна. Се враќам назад и гледам бездушна верзија од себе. Ми требаа години да се опоравам и тоа е секојдневна борба. Одбивам да дозволам моите демони да ме вратат во тоа место на темнината. да работиме постојано, да живееме во светлина и љубов“, напиша таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *