July 13, 2024

Кралицата Елизабета Втора е погребана на приватна церемонија во Виндзор, заедно со нејзиниот покоен сопруг, војводата од Единбург во Меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, соопшти вечерва британското кралско семејство. На погребот присуствуваше нејзиното блиско семејство.

Таму е погребан и нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, нејзината мајка, кралицата Елизабета и нејзината сестра, принцезата Маргарет.

По нејзиниот погреб, официјалниот профил на кралското семејство на Твитер објави фотографија од кралицата како шета на поле. На објавата цитирана е позната шекспирова реплика што нејзиниот син, кралот Чарлс Трети, ја спомна за време на телевизиско обраќање по смртта на неговата мајка.

„Нека ангелите ти пеат додека почиваш. Во спомен на Нејзиното Височество Кралицата. 1926-2022 година“,
се вели во објавата.

Претходно денеска светските лидери се собраа во Вестминстерската опатија на државниот погреб, а илјадници луѓе беа излезени на улиците за да го видат нејзиниот ковчег додека патуваше низ Лондон до Виндзор. Нејзиниот ковчег потоа бил спуштен во кралскиот свод на капелата Свети Џорџ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *