July 11, 2024

На нашето тело понекогаш му е потребна помош за да може да одржува рамнотежа и нормално да функционира.

Бидејќи имаме многу суплементи достапни на пазарот, треба да одлучиме за оние кои се неопходни за нашето тело и кои можат повеќе да придонесат за нашето здравје.

Иван решил по позитивните коментари на пријателите да почне да консумира повеќе магнезиум и да види колку е одличен за своето здравје. Иако на почетокот бил скептичен, набрзо се уверил дека муабетите не биле залудни.

Во последните десет години многу ја променив исхраната. Се ослободив од глутенот и речиси сите преработени намирници, додека се свртев кон храната со цело зрно, органската храна и редовно вежбав. Не земав никакви лекови освен во ситуации кога тоа беше навистина потребно и секогаш пробував природни третмани.

Кога слушнав за магнезиум, станав љубопитен и почнав да истражувам. Наскоро дознав дека скоро на сите им недостасува магнезиум во телото и дека 80 проценти од луѓето не добиваат доволно од него. Недостатокот може да доведе до некои здравствени проблеми. Дневната доза кај мажите е од 400 до 420 милиграми, а кај жените од 310 до 320 милиграми, а овој минерал му е потребен на речиси секој орган во телото, па кога нема доволно се чувствува.

Двата најчести симптоми на недостаток на магнезиум се анксиозност и несоница. Се прашував како е можно овој минерал да ми недостига со оглед на тоа што се хранам здраво, јадам здрава храна и не јадам брза храна. Открив дека дури и луѓето како мене кои имаат толку строго мени и се грижат за храната и своето тело, може да страдаат од недостаток на овој минерал. Причината за тоа е модерниот начин на живот кој не принудува да јадеме брза храна, како и фактори како што се стресот и пијалоците со големи количини на кофеин. Веднаш се препознав.

Магнезиумот му помага на мозокот да се опушти и да може да заспие, а исто така игра многу важна улога во централниот нервен систем. Ако ви недостасува магнезиум, тогаш можеби се соочувате со анксиозност и несоница. Решив да пробам додатоци на магнезиум седум дена за да го видам ефектот и можам да кажам само пофални зборови. Ќе продолжам да го пијам, изјави Иван.

Магнезиумот е достапен во форма на шумливи таблети, па за разлика од количината на магнезиум во нив, се препорачува таблетата да се зема еднаш или двапати дневно со чаша вода. Пред да одлучите да се обидете да воведете додатоци на магнезиум во секојдневна употреба, консултирајте се со вашиот лекар за дозата и начинот на употреба,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *