June 25, 2024

Иако кафето има многу здравствени придобивки, прекинот со конзумирање на овој пијалок може да биде вистинската одлука за некои луѓе.

Подобро е постепено да ја намалувате количината на кафе што го пиете дневно и да си дадете време да се прилагодите на промените. Нашите тела стануваат зависни од кафе, а неговото исфрлање од исхраната може одеднаш да предизвика некои непријатни симптоми, познати и како повлекување од кофеин.

Може да добиете главоболки. Ако некогаш сте се разбудиле со ужасна главоболка, веројатно знаете дека шолја топло и силно кафе може да ја намали оваа болка. Ова се случува затоа што кафето ги стеснува крвните садови во вашиот мозок.

Кога одеднаш ќе одлучите да го исклучите кафето од исхраната, тоа предизвикува отворање на крвните садови, што го зголемува протокот на крв во мозокот. Вашето тело може да реагира на оваа ненадејна промена во протокот на крв со болни главоболки кои ќе траат додека мозокот се прилагодува на зголемениот проток на крв.

Можеби се чувствувате поанксиозно.Колку и да звучи контрадикторно , откажувањето од кафе всушност може да ве направи уште понервозни . Иако кофеинот може да направи да се чувствувате нервозни, вашето тело станува ментално и физички зависно од него.

Ако одеднаш престанете да пиете кафе, може да се чувствувате вознемирени и под стрес. А ако сте навикнати да го пиете кафето со шеќер или засладени сирупи, може да почувствувате и симптоми на шеќерна криза, што може да предизвика уште поинтензивна нервоза.

Може да влијае на вашата кожа. Анксиозноста може да предизвика потење и многу побрзо чукање на срцето, а не е добро ниту за вашата кожа. Тоа е затоа што го активира производството на кортизол, познат и како хормон на стрес, кој влијае на порите на вашата кожа и предизвикува зголемување на производството на маснотии. Ова, пак, може да доведе до затнати пори, митесери и кожа која изгледа мрсна и мрсна. Стресот и анксиозноста се најлошите непријатели на вашата кожа, па дури и може да предизвикаат предвремено стареење на вашата кожа.

Може да ги направи вашите заби почувствителни. Еден од најнепријатните симптоми на одвикнување од кофеин е веројатно гадење. Вознемирен стомак и гадење може да предизвикаат повраќање, што пак може да влијае на вашите заби.

Иако честото пиење кафе може да ги обои забите и да ги направи да изгледаат жолтеникави, наглото прекинување на кафето не е добро ниту за вашето орално здравје. Повраќањето може да предизвика сува уста и ерозија, што ги прави вашите заби почувствителни и склони кон кариес.

Можеби ќе ви се врти. Ако пиете кафе, знаете дека вашата омилена шолја кафе ќе ви го спаси денот доколку наутро ви се врти малку. Но, штом ќе донесете одлука да престанете да пиете кафе, на вашето тело му треба време да се прилагоди на овие промени и може да реагира на вртоглавица. Обидете се да седите или да легнете ако ви се врти. Овие симптоми обично траат до 9 дена и потребно е време вашето тело да се навикне на промената.

Можеби ќе ви биде потешко да се концентрирате. Покрај тоа што ќе ви помогне да се разбудите наутро, кафето може да го подобри вашиот фокус пред испит или голем ден на работа. Кофеинот го зголемува нивото на адреналин, предизвикувајќи зголемување на крвниот притисок, а исто така го стимулира мозокот.

Откако ќе одлучите да живеете без кофеин, на почетокот можеби ќе имате проблеми со концентрацијата, но вашето тело на крајот ќе се навикне да функционира без него.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *