May 17, 2024

Некои дури имаат и заварувачи од пред неколку или неколку децении. И иако сме поборници за негување на традицијата, во овој случај вели не. И ве советуваме што поскоро да го замените дрвениот заварувач со модерен силиконски.

Што не е во ред со дрвените заварувачи? Убаво изгледаат, не ја гребат тавата, евтини се и природни. За жал, покрај овие предности имаат и еден недостаток кој целосно ги дисквалификува. Доколку не можете да ги фрлите, чувајте ги како украс. Но, никогаш повеќе не треба да користите дрвени шпорети кога готвите храна.

Мет Престон, австралиски готвач и судија на локалната програма Master Chef, го развил „тестот со дрвена лажица“. Ви овозможува да одредите дали предметот сè уште може да се користи или фрли.

Методот што тој го предлага е многу едноставен, а се што ви треба е чаша топла вода. Во неа се става дрвена лажица и се остава 20 минути. Кога ќе се вратите, можеби ќе бидете многу изненадени. И тоа е прилично негативно.

Идејата на австралискиот готвач сега се потсети од еден од корисниците на TikTok. Таа направи видео во кое става дрвена лажица во зовриена вода. „Не бев подготвен за тоа“ – со згрозеност го коментираше ефектот. Веројатно не и вие.

Ова кратко видео брзо стана вирално, собра над милион лајкови, илјадници коментари и десетици илјади споделувања. „Мојот живот никогаш повеќе нема да биде ист“, пишуваат интернет корисниците.

Чашата ќе содржи загадувачи кои досега биле на површината на шпоретот и се испуштаат во храната за време на готвењето. Повеќето луѓе се шокирани по овој тест. Особено оние кои мислат дека многу темелно го чистат кујнскиот прибор.

Сега разбирате зошто дрвените кујнски прибор не се добра идеја. Многу е подобро да ги замените со силикон. Тие се хигиенски, отпорни на топлина, флексибилни, лесни за перење и сигурно ќе ви траат многу подолго.

https://www.tiktok.com/@miss.clean.with.me/video/6925489883108723973?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id6979192764714485254

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *