February 24, 2024

Доколку се обидувате да ја доведете линијата во ред, пијте ја оваа смеса секое утро на празен стомак. Направен е од само 2 состојки, а може да помогне во регулирањето на лошиот метаболизам, како и синдромот на мрзеливо дебело црево, а со тоа и губење на тежината. Исто така, ја потиснува желбата за слатки и ненадејните напади на глад.

Се што ви е потребно за да го подготвите овој напиток е една чаша јогурт и една лажичка цимет. Овие две состојки добро измешајте ги и напитокот е готов.

Секое утро, на празен стомак, испијте по една чаша и наскоро ќе забележите дека килограмите почнуваат да исчезнуваат.

Еве како состојките на овој пијалок влијаат на телото:

Утврдено е дека циметот успешно го намалува нивото на шеќер во крвта без да го поттикнува прекумерното лачење на инсулин, што е важен фактор за успешно слабеење.

Редовното стимулирање на лачењето на инсулин го забрзува таложењето на маснотиите во телото. Според експертите, употребата на цимет ќе го контролира лачењето на инсулин, што ќе овозможи успешно топење на масните наслаги.

Циметот помага при лошо варење и ги намалува триглицеридите и лошиот холестерол во крвта, покажаа студиите.
Влијае и на зголемување на телесната температура и на тој начин го забрзува согорувањето на мастите.

Јогуртот го подобрува варењето и помага при синдром на мрзеливо црево

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *