June 25, 2024

Иако многу од нејзините пророштва не се остварија, она што и понатаму и дава углед се некои големи настани кои се случиле во минатото, а кои оваа Бугарка, како што многумина веруваат, успеала да ги предвиди.

Како и пред крајот на секоја година, од фиоката се вадат пророштвата на слепата бугарска пророчица Баба Ванѓа, а во тие за 2022 година, Ванѓа наводно предвидува нова пандемија и инвазија на вонземјани на земјата . Какви настани, се верува, успеала да погоди, каде „пропуштила“ се и дали навистина треба да се грижиме за нејзините предвидувања?

Слепата пророчица починала пред 25 години, но ги оставила своите наводни предвидувања за секоја година до 5079 година, кога, според неа, ќе дојде крајот на светот .

Иако многу од нејзините пророштва не се остварија, она што сè уште и дава углед се некои големи настани што се случиле во минатото , а кои оваа Бугарка, како што некои веруваат, успеала да ги предвиди.

За да се обидеме да разбереме зошто целиот свет се занимава со пророштвата на една баба од село во Бугарија, треба да знаеме како започна се.

Која е баба Ванѓа? Баба Ванѓа е родена како Вангелија Пандева Димитрова. Сè во нејзиниот живот изгледало нормално, сè додека на 12 години не ја кренала бура и ја фрлила во воздух.

Таа исчезна тогаш, а кога нејзините родители ја нашле неколку дена подоцна, таа мистериозно го изгубила видот .
Ванѓа рече дека првото видување го имала во тие денови кога исчезнала, а подоцна тврдела дека нејзиниот вид бил заменет со способноста да ја предвиди иднината .

Таа почина на 85-годишна возраст, во 1996 година, а и денес, 25 години по нејзината смрт, сè уште е предмет на интерес.

Кои се најпознатите предвидувања на баба Ванѓа? Многумина кои веруваат во нејзините пророштва и секоја година религиозно читаат што предвидела за следната година, веруваат дека таа успеала да го предвиди нападОТ на 11 септември во Њујорк , Брегзит , победата на Барак Обама на изборите во САД, цунамито во 2004 година и неколку други. големи настани.

„Американските браќа ќе паднат откако ќе бидат нападнати од челични птици и ќе се пролее невина крв“, рече баба Ванѓа во 1989 година додека зборуваше за тоа што може да се случи во 2001 година.

Овие реченици многумина ги сфаќаат како предвидување за терористичкиот напад на 11 септември на Светскиот трговски центар, кога два авиони ги погодија кулите близначки на Светскиот трговски центар.

Таа, исто така, некои веруваат, предвиде дека во 2017 година Европа ќе престане да постои . Иако тоа не се случи, се разбира, многумина го поврзаа Брегзит со оваа реченица, за која Британците гласаа една година претходно.

Според некои, Ванѓа била многу прецизна и за предвидувањата на 44-от претседател на САД. Пророчицата рече дека претседателот ќе биде Афроамериканец , но рече и дека тој ќе биде последниот претседател на таа земја. Тој дел се покажа како неточен, но дека Барак Обама е првиот црнец, 44-ти претседател на САД, тоа е факт.

Луѓето кои веруваат во нејзините пророштва тврдат дека таа предвидела дека рускиот град Курск ќе биде покриен со вода и дека целиот свет ќе плаче за тоа. Иако овој град сè уште постои, во август 2000 година се случи страшна катастрофа , кога потона подморницата Курск, при што загинаа 118 војници , пишува Метро.

Толкувачите на пророштвата на Нострадамус и Баба Ванѓа изјавија дека тие предвидувале земјотреси, вулкани и поплави.
Да потсетиме, во Грција во 2018 година пожарите однесоа многу животи, а имаше и земјотреси. Околу 600 домови се уништени на Хаваите поради вулканот, а бројни поплави и други екстремни катастрофи се забележани ширум светот .

Пожарите не ја заобиколија Грција ниту годинава, во Турција има катастрофални поплави , а Хаити го погоди разорен земјотрес.
Многу светски сили и се обратија за помош, верувајќи во нејзината пророчка моќ, а нејзините пророштва сè уште ги интригираат луѓето ширум светот. Дури и познатиот History Channel направи специјален емисија за неа.

 •  2023 година – Орбитата на Земјата малку се менува;
 •  2025 година – Европа е ретко населена;
 • 2028 – Наоѓање нов извор на енергија . Поаѓање на вселенско летало со екипаж до Венера;
 • 2033 – Мразот на половите на земјата се топи. Нивото на светските океани се зголемува;
 • – 2043 – Светската економија е во подем. Европа е управувана од муслимани ;
 •  2046 – Сите органи на човечкото тело се „пораснати“ , а замената на болните станува најдобар метод за лекување;
 • 2066 година – За време на нападот на муслиманскиот Рим, Соединетите Држави за прв пат користат ново климатско оружје – ненадејно ладење;
 • 2076 – Со земјата владее ново безкласно општество – комунизам ;
 •  2084 – Природата полека се опоравува;
 •  2088 – Се појави нова болест – стареење за неколку секунди;
 •  2097 година – Брзото стареење е поразено;
 • – 2100 – Вештачкото сонце почнува да ја осветлува темната страна на Земјата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *