July 15, 2024

Lemons and juicer on kitchen counter,Image: 295617424, License: Royalty-free, Restrictions: Specifically, you may not use the Images in ways or contexts that might reasonably be construed as pornographic, defamatory, libellous or otherwise unlawful; Specifically, you may not use images depicting any model in any unduly controversial or unflattering context, unless accompanied with a statement indicating that the person is a model and the images are being used for illustrative purposes only., Model Release: yes, Credit line: Debby Lewis-Harrison / ImageSource / Profimedia

Познати се бројните придобивки од лимонот како овошје богато со витамин Ц.
Заштитува од настинки и најчесто се користи како дополнителен извор на хидратација на организмот при пад на имунитетот.

Освен со витамин Ц, лимонот е богат со многу хранливи материи, поради што е составен дел на речиси сите домашни „лекови“ за настинки , како и за превенција од болести.

Сепак, може да биде корисно и кога станува збор за утринското будење. Доколку имате проблем со будењето, кој особено може да биде изразен во зима кога утрата се темни и студени, еден трик со лимон ќе ви биде добар.

Наместо да подготвите и испиете шолја силно црно кафе кое веднаш ќе ве разбуди, можеби е подобро да практикувате поприродни решенија и да се потпрете на мирисот на цитрус.

Моќен мирис Студијата на германскиот национален центар за информации за биотехнологија докажала дека лимонот позитивно влијае на расположението и го олеснува станувањето од кревет. Цитрусите како лимонот го зголемуваат серотонинот, а со тоа и нивото на хормоните за среќа и здравје.

Така и лимонот во собата за спиење ќе ви помогне да станете од кревет наутро, пријатен мирис кој ја шири куќата ќе ве освежи, зајакне и ќе ги започне сите обврски.

Ако страдате од затнат нос и настинка, лимонот може да ви помогне полесно да заспиете. Се што треба да направите е да пресечете еден лимон на половина, да посолете, да го ставите на плех и да го ставите под креветот.

Истражувачите откриле дека овој домашен „лек“ делува антибактериски на синусите и позитивно влијае на имунолошкиот систем, а има и ист ефект како есенцијалното масло од лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *