July 18, 2024

Постои здраво решение за недостатокот на енергија што ве придружува од ден на ден.
Иако можеби ќе сакате да го отстраните заморот за миг, поздраво е да поработите на некои секојдневни навики кои секако со доволно сон ќе ви помогнат да ги издржите сите обврски во текот на работната недела без пребрзо да се изморите.

Попладневна пауза Кратката дремка попладне, после работа или предавања, многупати се покажала како одлична за полнење на батериите, а експертите велат дека најдобро е да спиете точно 26 минути. Лесно затемнете ја просторијата, поставете го алармот и опуштете се.

Одлични се и есенцијалните масла За време на попладневната пауза, можете да вклучите и дифузер или светилка за арома со есенцијални масла како лимон или нане. Верувале или не, ароматерапијата одлично влијае на телото, умот и духот.

Вдишувањето на мирисот на лимон може да помогне при депресија и исцрпеност, а нането ја подобрува концентрацијата. Покрај ламбите за арома и дифузерот, овие масла можете да ги додадете во шампон или регенератор и да ги користите за миење на косата и малку масирање на темите.

Вежбајте, по можност во воздух Вежбањето го намалува нивото на стрес. Има одлично влијание на емоциите бидејќи ослободува серотонин, а со тоа го намалува гневот и напнатоста.

Покрај горенаведеното, добрата страна е и добивањето витамин Д од сонцето, кој го подига нивото на ендорфин. Ако воопшто не можете да вежбате на отворено, одете во теретана и сепак ќе направите одлична работа за здравјето.

Јадете многу протеини и пијте многу вода Протеините ве одржуваат сити подолго време, а во комбинација со 8 чаши вода дневно ќе ви помогнат да бидете полни со енергија во текот на денот.

Патем, дехидрацијата е една од најчестите причини за замор – луѓето не се ни свесни дека се дехидрирани, а симптомите се појавуваат во форма на недостаток на концентрација, лошо расположение, меморија, главоболки и гадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *