May 22, 2024

Рускиот лекар Николај Лазаров во 1949 година го вовел терминот адаптогено растение и со него ги означил најефективните лековити својства што природата му ги нуди на организмот.

Невенот е едно од најкористените растенија во фитотерапијата, народните обичаи и магијата на луѓето ширум светот. Невенот содржи значителна количина на флавоноиди, благодарение на кои делува антиинфламаторно.

Адаптогено растение Адаптогените растенија се нетоксични растенија чии својства имаат корисен ефект врз здравјето на луѓето, го намалуваат менталниот и физичкиот стрес со помош на адаптогени кои му помагаат на телото да се прилагоди на стресна средина. Овие нетоксични растенија, исто така, дејствуваат директно на туѓите, малигни клетки во човечкото тело и се обидуваат да ги уништат со своите постапки.

Во ова растение се пронајдени и тритерпен сапонозиди, танин, гликозид каледулозид, каротеноиди, благодарение на кои невенот има портокалови цветови, малку етерично масло со непријатен мирис и неколку органски киселини.

Исклучително вредните каротеноиди во цвеќето се многу важни за здравото функционирање на организмот, а особено служат како заштита од рак. Покрај тоа, тие се важни за здравјето на очите. Исто така, треба да се каже дека лутеинот се користи за производство на лекови за очи.

Алкохолна медицинска тинктура. За подготовка на оваа лековита тинктура потребно е да се подготват свежи цветови од невен, во сооднос од 1 спрема 10 во однос на количината на алкохол потребна за тинктурата. Овие состојки измешајте ги во затворено шише и оставете да отстои на темно и ладно место цели 14 дена.

Потоа, филтрирајте ја тинктурата и консумирајте во максимални дози по една кафена лажичка тинктура три пати на ден.
Терапијата се користи цели 30 дена, по што следи пауза од седум дена, па третманот се повторува.

Тинктура на вода. За да подготвите лековит напиток на вода, потребни ви се 10 грама свеж невен и 200 милилитри врела вода. Оставете го напитокот да зоврие, а потоа се лади половина час и пијте по 100 грама три пати на ден. Оваа инфузија се користи и за облоги во областа на локализација на туморот. Овој лек не се препорачува за пациенти кои имаат проблеми со хипертензија и индивидуална нетолеранција на ова растение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *