April 12, 2024

Мијалниците од нерѓосувачки челик можат да изгледаат убаво, чисто и сјајно без многу мака. Доволно е да усвоите некои навики и да внимавате какви материјали се користат за чистење , за да не го изгребете.

Користете заштитна подлога Не е лоша идејата да ставите гумена подлога на дното на мијалникот од нерѓосувачки челик за да го заштитите од гребнатини. Само имајте на ум дека оваа подлога треба често да се врти и мие за да не се акумулира остатоци од храна на неа. Металните решетки подлошки се исто така одличен избор.

Избришете го по секоја употреба Редовното плакнење и бришење може да спречи дамки од вода. На крајот од секое миење, добро исплакнете и избришете со сува крпа. Ќе изгледа како нов.

Повремено бришете го со оцет, Оцетот е совршено средство за чистење мијалници од нерѓосувачки челик, а веројатно веќе го имате во кујната. Повремено бришете го со оцет на крајот од миењето садови за да спречите таложење на бигор . Ова можете да го правите секој ден, но и еднаш неделно.

Избришете го со крпа од микрофибер, Избришете ја преостанатата вода од мијалникот со мека крпа од микрофибер без влакненца. Не е лошо на крајот од денот да го полирате со ваква крпа доколку сакате да биде сјаен.

Не оставајте садови предолго, Ако сакате вашиот мијалник од не’рѓосувачки челик да изгледа како нов долго време, избегнувајте да чувате валкани садови во него долго време – треба веднаш да го измиете и да го избришете мијалникот. Исто така, ако исцедите тестенини, варени компири и друга храна, веднаш измијте го мијалникот.

Исчистете го со сода бикарбона Сода бикарбона е одлична за отстранување на наслаги од мијалникот. Направете густа смеса мешајќи половина шолја сода бикарбона со околу 3 лажички вода. Потоа нанесете ја оваа смеса на мијалникот со мека крпа или сунѓер, тријте и исплакнете.

Постои уште еден метод кој вклучува оцет – измешајте оцет и сода бикарбона и веднаш избришете го мијалникот со таа течност. Исплакнете на крајот и избришете со сува крпа.

Исчистете го со мека подлога за чистење Ако имате работа со тврди дамки, како храна заглавена низ целиот мијалник, посегнете по мека подлога за чистење. Овој метод помага кога сода бикарбона е премногу слаба за тврди дамки.

Избегнувајте челична жица, Челичната волна или жичената четка за чистење се вообичаени кујнски алатки за чистење мијалници, но не се погодни за нерѓосувачки челик. Имено, со нивно чистење може да се изгребе површината на мијалникот, а вие не го сакате тоа.

Помага и маслиновото масло Ќе му даде убав сјај на мијалникот од нерѓосувачки челик. Нанесете малку масло на мека крпа и избришете ја, пренесува msn.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *