April 16, 2024

Школката со смарагди, рубини и сафири закопана со децении на глечерот на францускиот Мон Блан конечно е поделена меѓу планинарот што ја пронашол и локалните власти, осум години по откривањето.

Планинарот наишол на скапоцени камења во 2013 година. Остана скриена во метална кутија која беше на летот на индиски авион кој се урна во далечен пејзаж пред околу 50 години.

„Камењата се поделени оваа недела“ на два еднакви дела проценети на 150.000 евра, изјави градоначалникот на Шамони Ерик Фурние за АФП .

Тој рече дека е „многу среќен“ што приказната се приближува кон крајот, особено за алпинистот чиј интегритет го пофали затоа што го пријавил своето откритие во полиција како што налага законот.

Два авиони на Ер Индија се урнаа на Мон Блан во 1950 и 1966 година.
Во несреќата загинаа 117 лица Со текот на годините, планинарите редовно наоѓаа остатоци, багаж и човечки остатоци од авионот.

Во септември 2012 година, Индија имаше торба со дипломатска пошта од Кангченџунга, Боинг 707 кој леташе од Мумбај и се урна на југозападната страна на Мон Блан на 24 јануари 1966 година.

Во несреќата загинаа 117 луѓе, вклучувајќи го и пионерот на индиската нуклеарна програма, Хоми Џехангир Бабху .

Властите веруваат дека скапоцените камења најверојатно дошле од летот што патувал на релација Мумбај-Њу Јорк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *