June 22, 2024

Повеќето од нас користат сунѓери за миење садови и бришење на работните површини, но овој незабележлив предмет има неколку други намени во кујната.

Не секој знае, на пример, зошто е добро да се чува во фрижидер. Звучи малку чудно, но за момент ќе откриете дека овој трик навистина има смисла.

Се прашувате зошто да чувате сунѓер во фрижидер? Не, не е дека ниската температура го намалува растот на микробите. Иако тоа воопшто не е сосема глупава идеја. Сепак, кујнскиот сунѓер има поинаква употреба.

Сигурно сте ги слушнале вознемирувачките извештаи од научниците дека кујнскиот сунѓер е еден од највалканите предмети во домот.

Може да содржи дури 82 трилиони бактерии од 362 видови. Влагата, топлината и остатоците од храна обезбедуваат идеална средина за нивниот развој. Затоа, треба често да се менува.

Ако готвите и миете секој ден, тоа може да биде неопходно на секои 2-3 дена. Треба да запомните и за плакнење и темелно стискање. А после употреба, наместо во мијалник, подобро е да го однесете на балкон или да го ставите на радијатор да се исуши.

Добро, но да се вратиме на темата. Па зошто да ставите сунѓер во фрижидер? Благодарение на неговата структура и својства, одлично ќе ја апсорбира влагата и мирисите. Само ставете по една на секоја полица за да спречите акумулација на вода на фрижидерот. Оваа ненаметлива работа може да помогне и во решавањето на проблемот со мирисот од фрижидерот.

Само не заборавајте да ставите нов, чист и сув сунѓер во фрижидер. Колку е поголема неговата површина, толку подобро. Треба да се менува на секои неколку дена. Секогаш кога ќе забележиме дека е влажен или дека изгледот му е променет.

Важно е да не мора да фрлате таков сунѓер. Доволно е да се дезинфицира и да се исуши. Ова може да се направи така што ќе го натопите во оцет, ќе го ставите во машина за миење садови или во микробранова печка 2 минути. Или само до машината за перење. Друг начин е да се вари со течност за миење садови. После тоа, лесно можете повторно да го користите за перење или пак да го ставите во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *