May 23, 2024

Сите се трудиме да консумираме здрава и корисна храна, но често не сме ни свесни колку силно може да влијае на нашето тело и колку може да придонесе за нашето здравје.

Кога станува збор за куркумата – на оваа тема се зборуваше, пишуваше, прераскажуваше многу за неверојатните придобивки од овој прекрасен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на телото . Она што е исто така важно е тоа што е достапно за секого.

Една жена од Велика Британија решила да спроведе експеримент и почнала да додава куркума во топлата вода, која ја пиела секое утро. По само една недела забележала позитивни промени: варењето се подобрило, кожата на лицето била исчистена и будењето наутро било полесно .

Освен што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, го радува и организмот, бидејќи има антивоспалителни , антиоксидантни и подмладувачки својства.

Главната состојка одговорна за сето ова е куркуминот . Благодарение на него, водата со куркума е еден од најлековитите напитоци, кога често ја нарекуваат и еликсир на здравјето.

Рецепт за чудотворен пијалок Состојки: 0,5 лажички куркума и 1 чаша топла зовриена вода (може да се користи топло млеко).

Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Пијалокот се пие во првиот дел од денот. Пред, или после појадок. Можете да додадете прстофат бибер, за смесата добро да се впие. Пијте го овој напиток 2 недели, а потоа направете пауза (2 недели). Дури и ако додадете малку лимон и мед на овој напиток, тој ќе биде полн погодок за превенција и третман!

  • Позитивен ефект врз организмот:

Здравје на срцето . Куркуминот го спречува создавањето на згрутчување на крвта. Подобрување на варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот .

Заштита на црниот дроб . Ги поправа оштетените клетки. Ги ублажува симптомите на артритис . Го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од аналгетиците.

Превенција на раk . Познато е дека ракот најдобро се развива во кисели средини, а куркумата го алкализира телото и на тој начин го штити вашето здравје.

Студијата на Универзитетот во Обурн во 2009 година покажа дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно : Иако куркумата е позната како природен антибиотик , постојат контраиндикации за употребата на напитокот , па затоа пред да започнете да го консумирате напитокот – консултирајте се со вашиот лекар.

Доколку земате било каков лек, консултирајте се и со вашиот лекар. Особено ако страдате од хемофилија и хипертензија , бидејќи куркумата ја разредува крвта и го намалува крвниот притисок , иако за повеќето тоа ќе биде само голем плус. Но, освен што го намалува крвниот притисок, куркумата може да предизвика и пад на нивото на шеќер во крвта.

Луѓето кои страдаат од дијабетес мора да се консултираат и со својот лекар. Но, што е навистина опасно – консумирајте куркума доколку имате болест на жолчното кесе и камења во неа , бидејќи куркумата предизвикува контракција на мускулите на жолчното кесе.

Куркумата е исто така контраиндицирана: – во големи дози за време на бременост и кај болести на гастритис и чир на желудникот – деца под 5 години

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *