May 23, 2024

Карфиолот е еден од најпопуларните зеленчуци. Здрав и нискокалоричен, често се наоѓа во нашата кујна. Нема потреба да убедувате некого во неговите придобивки.

Сепак, не секој е свесен дека неговите лисја се исто така јадливи. Често ги третираме како непотребни и ги фрламе со друг отпад, што е голема грешка. Листовите од карфиол може да се користат на многу начини

Листовите од карфиол се јадат. Покрај тоа, тие се здрави. Содржат многу влакна, кои обезбедуваат правилно функционирање на цревата и штитат од запек.

Тие исто така обезбедуваат вредни витамини и микроелементи. Особено калциум и железо. Како и секој зеленчук , неговите листови се нискокалорични и се одлични за слабеење. Тие се и одлична ужина за луѓе кои сакаат да грицкаат, но не сакаат да се здебелат. Тоа е здрава и безбедна закуска за разлика од чипсот или слатките.

Се прашувате во каква форма да јадете листови од карфиол? Имаме некои идеи. Тие можат да се користат во супи и да се додадат со друг зеленчук. Или измијте, исечете ги на коцки и замрзнете. Користете соло или направете сопствен состав од зеленчук за супи и сосови. Само не заборавајте да ги замрзнете добро исцедените лисја. Во спротивно ќе имате големо парче мраз кога ќе го извадите.

Листовите од карфиол се погодни и како основа за супа. Рецептот е едноставен. Само додадете ги вашите омилени зачини и зеленчук, варете и измешајте. Сосема нов вкус на многу едноставен начин. И ништо не се фрла.

Имаат одличен вкус кога се пржат на путер. Само сварете ги, исушете ги, исечкајте ги и ставете ги во шерпа. Овој додаток е добар начин да ги диверзифицирате вашите оброци. Ако сакате закуски од зеленчук, задолжително пробајте ги крцкавите листови од карфиол.

Имаат вкус на чипс, но се многу поздрави. Само посипете ги со масло и додадете ги омилените зачини, а потоа печете на температура од околу 200 степени 10 минути.
Интересна идеја е листовите од карфиол да се маринираат во соја сос, а потоа да се динстаат или на скара.

За завиткување на кисела зелка наместо зелка може да се користат и листови од карфиол. На овој начин ова традиционално јадење ќе добие малку поинаков вкус. Вреди да ја пробате киселата зелка во листови од карфиол.

Можете да ги ставите и на сендвич наместо или покрај салата. Всушност, постојат многу начини да ги користите листовите од карфиол во вашата кујна. Сето тоа зависи од вашата имагинација и кулинарски преференции. Може да се јадат сирови и варени. Тие се крцкави и имаат благ вкус, па сигурно ќе ги најдат своите обожаватели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *