April 10, 2024

Со оглед на влошувањето на времето во последните неколку дена, не е ни чудо дали забележавме одредени здравствени проблеми.

Многу луѓе се метеропати и секоја промена на времето влијае на нив.нВетерот и дождот, пак, предизвикуваат главоболки.

Ова обично им се случува на оние кои инаку имаат чувствителни синуси или проблеми со нив. Така, еден од најчестите здравствени проблеми на современиот човек е главоболката, пишува Инфомер. Најчеста главоболка е во слепоочниците, како и на задниот дел од главата, која се јавува поради висок притисок.

Сепак, како што природата се погрижила за се, има решение и за оние кои страдаат од оваа болка, а спасот е во копривата и рузмаринот.

За подготовка на чај од коприва потребен ви е лист од коприва (околу 20 грама). Добро исечканиот лист прелијте го со 7 dl зовриена вода, поклопете и оставете два часа надвор од шпоретот.

Вака подготвениот чај од коприва процедете го по два часа и испијте два децилитри пред главните оброци.

За да се реши болката во слепоочниците, се препорачува да се пие чај од рузмарин после оброк. За подготовка на овој чај потребни ви се 30 гр рузмарин, како и 10 гр цветови од роза.

Сипајте сè во литар добро вино и затворете го шишето. Чувајте го во топла просторија 20 дена и за тоа време протресете го неколку пати во текот на денот.

По 20 дена се цеди и се пие по 1 дл после појадок, ручек и вечера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *