May 21, 2024

Познатиот руски билкар Дмитриј Јуровски препорачува билен чај со две билки кои ќе го зачуваат вашето тело
Силен имунитет мора да се одржува во текот на целата година, особено на преминот на годишните времиња за време на глобалната пандемија на коронарен вирус.

Дополнително, сезонскиот грип и настинки го напаѓаат и имунолошкиот систем, па превенцијата од народната аптека е клучна за зачувување на општото здравје на организмот.

Познатиот руски билкар Дмитриј Јуровски препорачува билен чај со две билки кои ќе го зачуваат вашето тело.
Кантарион и оригано.
Во Русија отсекогаш биле високо ценети кантарионот и чајот од диво оригано. Има антиоксидантно и антибактериско дејство, ја зголемува отпорноста на вируси, а дополнително ги ублажува симптомите на депресија.

Кантарионот е познат по своето антибактериско и антивирусно дејство, а благодарение на неговото антивоспалително дејство се користи за рани и изгореници.

Се користи и за чир на желудникот и дуоденумот, за дигестивни нарушувања, за поттикнување на лачењето на желудечниот сок и за олеснување на варењето.

Ориганото се користи во традиционалната медицина илјадници години. Активните соединенија кои му даваат на растението уникатен и пријатен мирис се тимол, пинен, лимонен, карвакрол, оцимен и кариофилен.

Се верува дека ориганото содржи голем број моќни антиоксиданси и дека има антибактериско дејство.
Рецепт за правење пијалок Измешајте половина лажичка кантарион со иста количина диво оригано.

Смесата прелијте ја со 250 милилитри врела вода и оставете ја да отстои еден час. Конзумирајте една до две чаши од напитокот секој ден, додавајќи малку млеко или мед по ваш вкус.

Овој чај не се препорачува за трудници и пациенти кои страдаат од хипертензија .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *