June 25, 2024

Покрај тоа, шеќерот во овој сок е главно фруктоза, едноставен шеќер кој е присутен во овошјето и лесно се апсорбира во телото, а се поврзува со салото на стомакот.

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како и три поголеми крофни.

Тој е природен и богат со витамин Ц, па што не е во ред со сокот од портокал? Всушност, овој сок кој често го пиеме е полн со шеќер, што не е добро за оние кои се грижат за килограмите, пишуваат на сајтот eatthis.

Колку шеќер има сокот? Во шише сок од околу 340 мл има 33 грама шеќер, што е приближно иста количина како во три крофни. И затоа, ако се воздржувате од слатки крофни со шеќерна глазура, размислете дали истото треба да го направите и со сок.

Покрај тоа, шеќерот во овој сок е главно фруктоза, едноставен шеќер кој се наоѓа во овошјето и лесно се апсорбира од телото, а се поврзува со мастите во стомакот.

Имено, студиите го поврзуваат високото консумирање фруктоза со опасните масти околу стомакот, но и со отпорноста на инсулин. Една неодамнешна студија исто така предупредува на опасноста од консумирање премногу фруктоза бидејќи тоа може да доведе до метаболички синдром.

Овошјето дефинитивно треба да се јаде Сепак, тоа не значи дека овошјето не треба да се јаде бидејќи има фруктоза. Богат е со антиоксиданси кои се борат со опасните слободни радикали, има многу влакна, витамини и минерали.
Многу овошје во исхраната, и покрај фруктозата, гарантира потенка линија и помал ризик од дебелина.

Клучната разлика помеѓу овошјето и овошните сокови Експертите веруваат дека клучната врска помеѓу овошјето и слабеењето се влакната. Кога јадете целосно свежо овошје, за разлика од сокот од портокал, на пример, добивате многу влакна. Овие влакна ќе ве заситат и во исто време ќе го забават варењето на овошниот шеќер во вашето тело, што го спречува зголемувањето на шеќерот во крвта.

Од друга страна, шеќерите од сокот немаат влакна, па брзо се метаболизираат, не ве заситуваат, а сето тоа доведува до дебелеење. Сепак, не треба да го заборавиме стариот совет – не е добро да се претерува во ништо.

Изабел Смит, нутриционист од Њујорк, вели дека овошјето секако е здраво, но дека треба да се внимава бидејќи овошјето сепак содржи шеќер. Значи, ако претераме со овошјето, тогаш го јадеме во големи количини, а тоа може да го подигне нивото на шеќер во крвта како овошниот сок.

Затоа, доколку сакате да го намалите ризикот од дебелина и дијабетес, а сакате сок, можете да ставите парче портокал во чаша вода и нема да морате да се грижите за калориите или шеќерот, заклучуваат тие на сајтот eatthis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *