May 21, 2024

Храната мора да биде лек кој ќе го излечи телото во 66% од случаите, смета д-р Мермерски
Професорот Христо Мермерски е бугарски генетичар, доктор и поранешен дипломат во Вашингтон. Специјализирал во Англија, Германија и САД. Предавал на 200 универзитети во 63 земји.

Има над осумдесет години и денес е витален и исклучително присутен во светот на науката.
Еве ги неговите изјави за здрав начин на живот: Јадете паметно, уживајте во секој момент од животот и ќе бидете здрави – советува тој.

Возраста не е природна состојба. Според многумина, тоа е болест. Ние самите сме одговорни за тоа, бидејќи го држиме телото во заложништво. Доволно е да ги следите основните правила во исхраната и телото ќе ви биде благодарно. 70% од луѓето во светот умираат поради нивниот kриминален однос кон храната. Гихт, дијабетес, срцев удар, мозочен удар, разни видови на раk, атеросклероза се зло на цивилизацијата.

Главната храна на вашето мени мора да биде топла и зеленчук. Грозјето, јогуртот и виното …
„Претходно се користеше вистински јогурт, бугарски, речиси исчезна од нашиот пазар, новите јогурти се прават по рецепти на француски, германски, дански, италијански квасец и млеко.

Во Кина, Јапонија и Кореја, јогуртот се прави по бугарски рецепт. Околу 25 милиони луѓе го започнуваат денот со бугарски јогурт. Таквиот јогурт е храна на убавината. Најлесно се вари. Спречува рак на желудникот и дебелото црево. 1 шолја дневно е во состојба да заштити од остеопороза. Најлесен начин за слабеење.

Мој предлог е да додадете во јогуртот: 1 лажица мед, 1 лажица јаболков пектин, 1 лажичка цимет и 40 капки прополис.
Оваа смеса можете да ја јадете веднаш или да јадете по 2 лажици на секои 2 часа. Можете да додадете и една рака боровинки и една рака сечкани ореви.

Ако сте навистина гладни додадете 1 банана и одржувајте одлично здравје.
Салатата од моркови и лук е директна замена за витамините кои се одговорни за убавината. Во чаша која содржи 80 патогени микроби, ставете чен бела глука. По неколку часа нема траги од бактерии.

Прополисот го има истото дејство, па затоа препорачувам секојдневно да го миете јазикот, непцата, непцето со него… Така ќе ги уништите вирусите на грипот, ќе се борите против гастритис, колитис…

Кога купувате производи, читајте ги етикетите напишани со најмали букви. Синтетичките адитиви на нитрат и натриум нитрат се меѓу најголемите џелати на младоста и здравјето.

Се користат против расипување на храната. Се додаваат во гуми за џвакање, колачи, слатки, тестенини за подолго да останат свежи… Ова се производите кои децата најмногу ги сакаат, а предизвикуваат алергии. Како шеќер.

Шеќерот води до раk на мочниот меур. Модифицираниот скроб често се користи во храната за бебиња. Неговиот хемиски состав е штетен за децата.

Природните сокови во пакувања не се помалку опасни. Затоа, подобро направете домашен сок и дајте му го на детето“.

Во првите 10 години од минатиот век луѓето јаделе 5 пати помалку шеќер отколку денес. Тоа е бело проклетство. Само Американците јадат повеќе шеќер од нас – 46 кг по човек годишно. Шеќерот предизвикува болка во срцето, белите дробови, бубрезите и стомакот.

30% од Бугарите патат од висок крвен притисок, но малкумина знаат дека главната причина е високиот внес на сол. Посебно е опасно да се јаде чипс на празен стомак или солени крекери, кои се честа замена за појадок. Тоа е вистинско самоубиство!

Класичен пример за опасен појадок се крофните и пржената, солената и слатката храна (исечени крофни) – тоа е чист нокаут во куфер !!!

Истото важи и за пуканки во микробранова печка. Да не зборуваме за газираните пијалоци!

Јадете по едно јаболко секој ден. Пијте свежа вода и билен чај. Активно работите. Туширајте се секое утро. Спиј во ладна соба. Пешачете или возете велосипед 10 до 15 милји за време на викендот. Опкружете се со пријатели, драги луѓе, смејте се и никогаш не се откажувајте од водење љубов. Не размислувајте за староста и не замислувајте се како стар човек.

Постои древна кинеска вештина за чистење на телото која започнува секое утро на празен стомак:
Земете една лажичка сончогледово масло или кокос и протресете ја во устата околу 15 минути. Ова масло не смеете да го пиете. Само протресете колку што е можно додека маслото во устата не стане бело како млеко. Потоа исплукајте го маслото и потоа темелно измијте ја устата.

Оваа техника на исфрлање на токсините од телото е многу популарна и ефикасна. Храната мора да биде лек кој ќе го излечи телото во 66% од случаите. Брзите сендвичи и брзата храна се чист kриминал!

Моја препорака е секоја жена да направи мешавина од мед, ореви, суви кајсии, суво грозје и лимон. Оваа смеса ја чува во тегла и зема по една кафена лажичка три пати на ден.

Оваа смеса е лек за здрава коса, нокти и чиста кожа! Тајната на здравјето лежи во гравот. Гравот е главната замена за црвеното месо бидејќи содржи 31% протеини и 11% масти. Благодарение на него, нашата земја никогаш не страдала од глад!“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *