May 17, 2024

Таа во своите книги давала бројни совети, тврдејќи дека денес се разболуваме затоа што јадеме многу храна од увоз.
Најдобрата руска фитотерапевтка, Лидија Несторовна Сурина, која е родена далечната 1931 година на југозападните падини на Сибир, тврди дека никогаш во животот не земала никакви лекови.

Наместо лекови, Несторовна Сурина тврди дека глогот, камилицата, невенот и лукот се подобри од кој било синтетички витамин за зачувување на здравјето и спречување на вируси.

Таа со години ја развиваше својата филозофија за односот помеѓу човекот и природата, а заедно со сопругот Виктор објави неколку дела во кои може да најдете грст златни совети за лековити билки, исхрана и општото здравје.

Би сакала младите генерации да ја разберат вредноста на растенијата што растат под нашите нозе. Секој ден јадете глог, невен, камилица и лук. Ќе ви помогне повеќе од кој било синтетички витамин или лекар.

Напијте се чај од кора од врба и ќе ги добиете речиси сите витамини, а наместо обична сол, користете морска сол и нерафинирани растителни масла – ова се само дел од нејзините многубројни совети.

Како што тврди оваа позната Русинка , на храната треба да се гледа како на лек, а лекот треба да биде наша храна. Имено, таа верува дека исхраната на современиот човек е полна со отпад.

Според Лидија Несторовна Сурина, индустрискиот засладувач содржи аспартам, кој се смета за најопасниот засладувач на модерното време и се користи во околу шест илјади прехранбени производи.

Таа во своите книги давала бројни совети, тврдејќи дека денес повеќе се разболуваме, бидејќи јадеме многу храна од увоз.

  • Осум златни совети за здрав живот

Денес се разболуваме затоа што јадеме многу увезена храна . Во ред е да се јаде храна од увоз, но максимум 10 проценти од вкупниот внес на храна во нашиот организам. Кога јадете многу храна која не е од вашата клима, тогаш нема да можете да се прилагодите на условите на местото каде што живеете. Тоа е основниот закон на природата. Дали ме разбираш? Може да се разболите само од таа храна! Иван Грозни уште во 1580 година рекол: „Ако сакате да освоите земја, дајте им туѓи производи!“ Така си правиме денес!

Најголемиот дел од храната што ја јадеме секој ден денес е ѓубре: газирани пијалоци, гуми за џвакање … Главната состојка во нив е аспартамот (засладувач) кој е 200 пати посладок од шеќерот. Колку повеќе го пиете тој сок, толку повеќе пиете и повеќе сте купени. И земјата што го произведува ова ѓубре се збогатува. Компликации кои ги носи аспартамот: ја намалува интелигенцијата, предизвикува главоболка, гадење, депресија, болки во стомакот, заматен вид, возбуда, нестабилно одење, оштетување на зглобовите, дебелина итн.

Запрашајте се што му давате на вашето дете кога ќе му дозволите да испие чаша газиран пијалок – „без шеќер“! Аспартамот го измислија Американците за да се „закачат“ на овие производи. Колку повеќе го земате, толку повеќе го сакате и тоа е причина за многу компликации. Доколку мајките ги користат овие производи за време на бременоста, интелигенцијата на детето ќе се намали за петнаесет проценти.

Почнавме да консумираме премногу бел леб, иако многу добро знаеме дека содржи многу помалку хранливи материи од ‘ржта . Дали знаете кога нашите предци јаделе бел леб? Само во недела и за празници! Остатокот од времето се јадеше леб од цело зрно. Белиот леб е празен леб.

Моја препорака е на децата во градинка еден месец да им давате овесна каша со домашно млеко кое ќе им ги исчисти белите дробови. Во вториот месец треба да им се даде овес варен во вода, кој ќе им го исчисти црниот дроб. А потоа треба да се продолжи за уште три недели со давање овес!

Како дете, татко ми ми даваше пијалок за да ги лекувам моите алергии: три недели пиев по половина чаша млеко секој ден, во кое капев 3 капки јод. Самиот Наполеон им давал на војниците јод, знаејќи дека недостатокот од него развива деменција. Недостатокот на јод е причина за многу проблеми, раздразливост, депресија, заборавеност, слаба меморија, чести главоболки и настинки и заразни болести.

Што јадат мачките и кучињата на пролет? Пиреј . Некои го јадат, а потоа го повраќаат, што значи дека се чистат од токсини. Пирејот е најважното лековито растение.

Содржи силициум, а силициумот го задржува калциумот, што значи дека се штитиме од артритис, артроза, гастритис итн. Земете еден куп млад пиреј и варете 10 минути. Истурете ја таа вода и сварете го пирејот во супата. Тоа е вистински лек за постарите лица. Калциумот во таблетите не може да им помогне на постарите лица.

Оние кои имаат чир задолжително треба да пијат по 1 лист боквица секој ден.
Секој ден консумирајте глог, невен, камилица и лук. Ќе ви помогне повеќе од кој било синтетички витамин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *