April 15, 2024

Накратко, кромидот е дефинитивно здрав, а тоа се нутритивните вредности кои се наоѓаат во една шолја сечкан кромид.

Кромидот е една од оние намирници што луѓето или ја сакаат или мразат. За оние кои спаѓаат во оваа втора категорија, животот не е лесен бидејќи кромидот го има во речиси секое јадење , салати, супи, плескавици…

Од друга страна, оние кои сакаат кромид веројатно се прашуваат кој е поздрав и да дали подобро е да се јаде лук или кромид.
Накратко, кромидот е дефинитивно здрав, а ова се нутритивните вредности кои се наоѓаат во една шолја сечкан кромид:

  • 41 калорија
  • 0,12 g масти (0 g заситени масти)
  • 2 g протеин
  • 15 g јаглени хидрати
  • 3 g влакна
  • 7 гр шеќер
  • 6 mg натриум

Кромидот се разликува по големина, боја и вкус, во зависност од сортата на која припаѓа. Видовите црвен, жолт и лук се одлични за складирање, бидејќи остануваат свежи долго време, а црвениот кромид е најлут и најсладок меѓу нив. Црвениот кромид има висока содржина на кверцетин, моќен антиоксиданс и голема количина на лековити сулфурни соединенија. Содржи и антоцијани кои му даваат црвена боја. Оваа храна е добар извор на растителни влакна, витамин Б6, фолна киселина и манган, а исто така е одличен извор на витамин Ц.

Исто како лукот, и црвениот кромид најчесто се споменуваат во контекст на одржување на здравјето на срцето и крвните садови.

Ова својство на кромидот е резултат на дејството на активните супстанции за кои се верува дека помагаат во намалувањето на покаченото ниво на холестерол и хомоцистеин во крвта, а исто така го намалуваат високиот крвен притисок, водечки фактор на ризик за развој на срцето и крвните садови. болести. Континуираното внесување на кромид, најмалку два пати неделно, е поврзано со значително намалување на ризикот од развој на рак на дебелото црево и желудникот.

Кромидот е нискокалорична храна со пристојна количина на влакна, а покрај тоа има и низа други важни својства. Кромидот е моќен антиоксиданс бидејќи содржи полифеноли, антоцијани и кверцетин кои можат да го намалат ризикот од развој на рак. Има антивоспалителни својства и придонесува за намалување на болката и чешањето, а позитивно влијае и на работата на цревата.

Кој треба да го избегнува и зошто?

Црвениот кромид не се препорачува за луѓе со чувствителен стомак бидејќи може да ги иритира, а луѓето со тешко варење исто така треба да го избегнуваат.

Не се препорачува за вечерен оброк бидејќи предизвикува зголемена жед. Црвениот кромид може да предизвика гасови, надуеност, па дури и гадење, дијареа и повраќање (иако ретко).

Тоа е затоа што содржи фруктоза, еден вид шеќер кој може да има груб ефект врз гастроинтестиналниот тракт. Затоа, луѓето со рефлукс на киселина и синдром на нервозно дебело црево треба да избегнуваат црвен кромид.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *