June 19, 2024

Нејзините видеа често стануваат вирални на социјалните мрежи, а многу корисници не можат да поверуваат со колку проблеми се соочува келнерот во ресторан

Од луѓе кои велат дека не им се допаѓа оброкот после секој залак изеден до желба да нарачаат по затворањето на ресторанот – една келнерка ги сподели најлошите работи што клиентите ги прават секој ден.

Маријана, која на TikTok ја познавам како @ marianne.la.mese, редовно објавува видеа на својот профил за различните ситуации што ги преживеала со клиентите во ресторанот во кој работи и откри кои работи најмногу ги нервираат келнерите.

Една од најлошите работи што клиентите ги прават е кога го јадат секој залак од нивниот оброк, а потоа кога таа ќе праша за храната, тие велат дека не им се допаѓа. Освен тоа, уште полошо е кога бараат враќање на парите или замена за оброк, иако првиот оброк го изеле до крај, пренесува The Sun.

Во друга објава, таа откри колку често луѓето се јавуваат во ресторан три минути пред да се затвори за да нарачаат и објаснува дека и е незгодно да добие барање за храна во последен момент.

„Немојте да бидете клиенти кои доаѓаат вака доцна! Мора да ја направиме целата нарачка, тие ќе ни го прочитаат писмото во кујната бидејќи веќе го исчистиле, а потоа остануваат во ресторанот додека не се појават еден час подоцна без бакшиш“, објасни таа.

Друга досадна работа што таа вели дека ја нервира е кога луѓето се обидуваат да користат картичка за попуст на повеќе од една сметка.

Откако објасни дека картичката може да се користи само за една сметка, а не кога секој на маса плаќа одделно, таа откри колку често клиентите не го сфаќаат тоа и се жалат на нејзиниот менаџер дека не сака да им даде попуст.

Нејзините видеа често стануваат вирални на социјалните мрежи, а многу корисници не можат да поверуваат со колку проблеми се соочува еден келнер во ресторан.

„Правилото дека клиентот е секогаш во право е најголемата лага досега“, коментира еден корисник, додека еден корисник додаде: „Мислам дека е лудо што луѓето се искрено шокирани што клиентите често го прават тоа“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *