June 25, 2024

Како да престанете кога е „најслатко“? Како да го потиснете апетитот? Ако го имаа одговорот на ова прашање, многумина не би страдале од прекумерна тежина .

Некои советуваат да се напиете чаша вода пред оброк, дека тешко дека ќе „зафатите место“ во стомакот, па нема да можете да се прејадувате.

Проблемот со овој метод, за кој повеќето го пријавуваат, е непријатното чувство на надуеност, кое може да предизвика дури и гадење, па храната „се враќа“.

Постои уште еден, многу поздрав начин, сметаат нутриционистите. Една од најздравите закуски, која исто така е посна, е сокот од домати. Овој пијалок го храни телото, го снабдува со потребните хранливи материи и не содржи толку шеќер како овошните сокови.

Ако пиете сок од домати пред оброк, побрзо ќе се заситите и буквално ќе јадете двојно помалце храна, сметаат експертите.

Бонусот е што на организмот ќе му обезбедите многу хранливи материи, бидејќи сокот од домати е исклучително здрав и се препорачува за многу заболувања, почнувајќи од висок крвен притисок, холестерол, посилен имунитет….

Самиот домат содржи изобилство на витамини А, Ц, Б3 и Б6, магнезиум, хлор и сулфур, а исто така е одлично средство за детоксикација на организмот. – поддржува подобра функција на црниот дроб и бубрезите, што е клучно за детоксикација на телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *