July 18, 2024

Млекото со лук е неверојатно корисен народен лек за здравјето.

Секој знае колку е добар лукот за здравјето. Се користи за акутни респираторни вирусни инфекции, нарушувања на кардиоваскуларниот систем, за зајакнување на имунитетот, а има и антибактериско, антиинфламаторно дејство …

Многу луѓе го земаат во текот на годината за да се заштитат од настинки, а има уште еден рецепт за кој малкумина знаат, а е исклучително здрав.

Трикот е да го комбинирате лукот со друга храна – млеко. Многу е веројатно оваа комбинација да ви изгледа многу необично, но докажано е дека делува.

Што помага и како да се „лечи“ млекото со лук?

Во млекото додадете неколку исечкани чешниња лук и уживајте во неговото благотворно дејство. Еве кои се болестите за кои сè помага:

  • го активира имунолошкиот систем
  • ги ублажува воспалителните процеси
  • ги исфрла паразитите од телото
  • го нормализира крвниот притисок и работата
  • ги чисти крвните садови
  • ја ублажува болката при артритис
  • ја подобрува состојбата на цревната микрофлора
  • ги отстранува токсините од телото
  • го намалува холестеролот
  • ја ублажува кашлицата

Рецепт за млеко со лук за намалување на холестеролот.

Доколку го подготвите правилно, овој рецепт ќе помогне да се спречи таложење на холестерол и да се исчистат крвните садови. Исецкајте 4 чешниња лук и ставете ги во чаша топло млеко. Загрејте на силен оган 5 минути, доведете до вриење, па извадете го. Процедете по 25 минути и пијте вака три пати на ден пред јадење, со две лажици сол.

Млекото со лук за чистење на крвните садови се пие исклучиво свежо, а терапијата трае еден месец.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *