July 17, 2024

Ако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека и миризлива облека, љубителите на чистењето на социјалните мрежи постојано покажуваат дека тоа не е така и откриваат нови намени за него.

Омекнувачот за алишта често се споменува во видеата за чистење на TikTok, Twitter и Instagram како производ со неколку можни намени: од дифузери за освежување на просторот, за употреба при перење правливи радијатори или валкани теписи, пренесува „The Sun“.

Ако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека и миризлива облека, љубителите на чистењето на социјалните мрежи постојано покажуваат дека тоа не е така и му откриваат нови цели.

Перење на мијалникот Популарната британска инфлуенсерка Mrs. Хинч им покажа на многуте обожаватели како го мие мијалникот во кујната со омекнувач, кој потоа сјае и мириса на свежо измиени алишта. Прво, приклучете го мијалникот и истурете две полни дози од вашиот омилен омекнувач, а потоа додајте топла вода директно од котел.

Оставете го омекнувачот да делува четири часа, оставете ја водата да излезе од мијалникот и исчистете го со сунѓер ако останала нечистотија.

Миење правливи радијатори Една жена во TikTok покажа како ги мие правливите радијатори со сунѓер, топла вода и омекнувач. Омекнувач за алишта на стар и прашлив радијатор: сега изгледа како ново и мириса одлично – сподели таа.

Бришење прашина Корисничката на „Чиста кралица“ на TikTok го покажа својот многу едноставен трик како да спречите собирање прашина на лајсните на вратата со омекнувач. – Истурете малку омекнувач на крпа и избришете, омекнувачот ќе спречи прашината повторно да се собере брзо – вели таа.

Освежување на тоалетот Многу жени на социјалните мрежи покажаа дека, откако добро ќе ја измијат тоалетната шолја, директно во котел го истураат омекнувачот за бањата да мириса убаво секогаш кога ќе ја испуштите водата.

Миење на влезната врата Ако е добар за чистење радијатори, зошто да не и за врата – пишува еден корисник на Инстаграм, а со малку топла вода, омекнувач и сунѓер изгледаат како нови. Исто така, една корисничка на TikTok, со прекар Ник.

Чистење на тепих Доколку сакате да дознаете колку нечистотија има на тепихот пред влезната врата или оној во бањата, измијте го во када со вода и омекнувач, советуваат љубителите на чистењето.

За најдобар ефект, тие препорачуваат да го измиете тепихот во меур бања, а потоа да додадете малку омекнувач, кој се остава да делува околу 30 минути пред да се исплакне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *