July 18, 2024

Што внесуваме во нашето тело преку храната и како тоа влијае на нашето здравје

Сите добро знаеме дека високиот холестерол лошо влијае на нашето здравје и дека е многу важно да го држиме под контрола, исто како и нивото на триглицериди. Еден начин е да ја изберете вистинската храна.

Нутриционистите одговараат на прашањето како изгледа совршено избалансирана вечера, која благотворно влијае на здравјето на срцето, но и на целиот кардиоваскуларен систем.

Доколку сакате да го намалите нивото на триглицериди, задолжително појадувајте овес. Всушност, триглицеридите можат да бидат поопасни од холестеролот. Повисоката концентрација на триглицериди во нашето тело од дозволената значително го зголемува ризикот од срцеви заболувања”.

Овес ќе спречи појава на масни честички во крвта, кои, акумулирајќи се на sидовите на крвните садови, може да предизвикаат појава на таква опасна болест како артериосклероза.

На менито имаме 3 вечери, по рецепт на нутриционист, кои можат да помогнат во регулирањето на холестеролот и триглицеридите:

Оброк број 1 – Овесна каша со боровинки 50 грама овесни снегулки прелијте ги со врела вода, додадете една лажичка мед и една рака боровинки и оброкот е готов.

Оброк број 2 – ‘ржан леб и маслиново масло и лук Омега-3 во маслиновото масло помага да се намали количината на триглицериди во крвта. За лековитите својства на лукот нема потреба да се зборува. Предлогот на нутриционистот е да наздравите од ржан леб, да го премачкате со малку маслиново масло и да додадете ситно сечкан лук.

  • Оброк број 3- Смути
  • Компоненти:
  • 1 чаша лист свеж спанаќ (30 g)
  • 1 јаболко
  • 5 супени лажици сок од лимон (50 ml)
  • 1 лажица овес (10 g)
  • 1 чаша вода (200 ml)
  • Подготовка:

Исечкајте ги сите состојки и ставете ги во блендер. Мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *