July 22, 2024

Со овој проблем се соочуваат многу мажи и жени и не успеваат да ги покријат подочниците ниту со помош на козметика. Меѓутоа, има некои природни состојки кои можат да ги ублажат подочниците.

Екстрактот од банана може да се пронајде во многу креми бидејќи содржи калиум. Калиумот може да ви помогне во хидратација и да спречи задржување на течноста во кожата што е одлично за намалување на подочниците.

Бананите содржат и витамини Ц, Е, Б и А, антиоксиданти кои ги неутрализираат слободните радикали и да ја направат кожата мека и мазна.
Како да направите маска од кора на банана?

Доколку сакате да направите маска извадете ги белите влакна од внатрешниот дел на кората. Промешајте со алое вера и намачкајте под очите. Оставете околу 5 до 10 минути, а потоа измијте со млака вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *