June 23, 2024

Кога доаѓаме кај баба ми, куќата секогаш мирисаше на домашни колачи што сите ги сакавме. Таа никогаш не ја мрзеше да го мачка или подготвува нашето омилено јадење.

Така, сега и вие можете да научите да подготвувате торта со меко тесто и лесно полнење што италијанските баби често ги подготвуваат за своите внуци.

Оваа торта може да се комбинира со ванила , обланди, ореви, штрудла со афион …

 • Компоненти:
 • 4 јајца
 • 140 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 8 лажици масло
 • 8 лажици млеко
 • 8 лажици брашно
 • 1 кеса прашок за пециво
 • За фил:
 • 400 мл млеко
 • 1 жолчка од јајце
 • 50 гр шеќер
 • рендана кора од лимон
 • 2 лажици пченкарен скроб
 • 1 лажица брашно
 • 20 гр путер
 • Подготовка:

Изматете јајца со шеќер и ванилин шеќер. Кога ќе станат речиси бели, додадете масло и млеко. Продолжете да мешате додека не соедините се.

Додадете просеано брашно со прашок за пециво во оваа смеса и добро измешајте. Истурете во плех обложен со хартија за печење и наредете убаво. Печете на 200 ° C околу 20 минути. Расукајте ја кората и оставете 20 минути.

Додадете ги сите состојки за филот во млекото, освен путерот, и добро измешајте. Гответе додека не се згусне, постојано мешајќи. На крајот додадете путер и варете додека не омекне. Исечете го тестото на 8 правоаголници, потоа филе. Завиткајте и оставете во фрижидер да се излади околу 30 минути. Посипете со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *